AK Parti kulis haberlerine göre;  Kök maaşları 10 bin TL'nin altında olan emekliler, Temmuz ayındaki %24,73'lük zammın ardından bile en düşük maaş seviyesi olan 10 bin TL'yi almaya devam edecek. Üstelik önemli bir kısmının maaşı bu rakamı çok az miktarlarda geçecek.

Bu durum Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. Asgari ücrette zam talepleri ve emeklilerin sorununa çözüm çağrıları yükseldi. Fakat ekonomik program gerekçe gösterilerek herhangi bir adım atılmadı.

Tepkiler üzerine AK Parti kurmayları, milletvekilleri ve yerel yönetimlerden gelen geri bildirimleri değerlendirmeye aldı. Alt kademelerden gelen bilgilere göre, 31 Mart seçimlerinde AK Parti'nin bazı önemli belediyeleri kaybetmesinde emeklilerin durumunun belirleyici olduğu ifade edildi.

Zam formülleri tartışılıyor

Emekli maaşlarında yapılacak zamlar için farklı formüller masada. İlk planda en düşük emekli maaşının 12 bin liraya yükseltilmesi ve buna ek olarak kök maaşlarda artış yapılması düşünülüyordu. Fakat bu formül, uzun yıllar prim ödeyen ve daha yüksek maaş alan emeklilerle en düşük maaş alanlar arasındaki farkı kapatacağı için bazı kesimler tarafından eleştirildi.

Söke'de kağıt fabrikasında yangın çıktı Söke'de kağıt fabrikasında yangın çıktı

Alternatif olarak 2 bin ila 2 bin 500 lira arasında seyyanen zam yapılması da değerlendiriliyor. Bu yöntemle en düşük emekli maaşı yükselirken, maaş farkı da korunmuş olacak. Fakat bu formülün de SGK ve Bağ-Kur'daki tüm emeklilere zam anlamına gelecek olması ve Hazine'ye büyük bir mali yük bindirecek olması dezavantajı olarak görülüyor.

Ayrıca, yılın ikinci yarısında memur emeklilerine yüzde 19,3 oranında zam yapılmış olması, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinde de seyyanen zam beklentisini artırıyor.

Yetkililer, hem kök maaş sorununu çözecek hem de Hazine'ye yük bindirmeyecek bir çözüm arayışı içinde. Siyasi partiler de bu konuda çalışma yapıldığını ve en uygun çözümün üretilerek memnuniyetsizliği asgariye indirmeye çalışılacağını açıkladı.

Üretilecek çözümün TBMM'de kabul edilmesi gerekiyor. Bu nedenle, tatil öncesi hızlı bir şekilde karar verilmesi bekleniyor. 

Kaynak: HABER MERKEZİ