Türkiye'de elektrikli hat uzunluğu 7 bin kilometreyi aştı Türkiye'de elektrikli hat uzunluğu 7 bin kilometreyi aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya enflasyon hakkında açıklama yapmış ve gündemde uzun süre yer almıştı. Başkan Çetinkaya'nın açıklamaları hala gündemdeki yerini korurken, ekonomistlerden açıklamarla alakalı değerlendirmeler geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya, basın mensupları ile yaptığı toplantıda, enflasyondaki yavaşlama trendi hakkında "Bu tartışılsın diye söylemiyorum ama enflasyonun yüzde 75 olmasıyla 45 olması arasında nasıl bir fark var, bunu bir irdelemek lazım diye düşünüyorum. Bana sorarsanız bir fark yok. Fiyatlar gene artıyor” ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadeler oldukça çekti ve ekonomistler tarafından yorumlandı. 

Konu ile ilgili Merkez Bankası eski Başekonomisti, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Hakan Kara, "Kamu kurumlarına iletişim konusunda bir tavsiye: söyleyecek sözünüz yoksa hiç konuşmamak daha iyidir." şeklinde konuştu.

Ekonomim Gazetesi yazarlarında Prof. Dr. Fatih Özatay ise açıklamaları saçma bulduğunu ifade ederek, şeffaflık beklendiğini dile getirdi. Özatay, "Yok artık, daha neler. TÜİK'ten böyle saçma açıklamalar değil şeffaflık bekliyoruz. O zaman asgari ücreti, memur ve emekli maaşlarını buna göre yükseltsinler. Mesela, ilk altı ayda enflasyon %26 ise Temmuz'dan geçerli olarak %56 artış yapılabilir." yorumunu yaptı. 

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi köşe yazarı, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) kurucu direktörü olan Güven Sak, ise açıklamaları sosyal medya hesabından alıntıladı. Sak, "Çizmeden yukarı çıkma..."dedi.

Ekonomist Murat Sağman ise açıklamaya inanamadığını belirtti ve  "Böyle açıklama olamaz" dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ