Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomideki son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonla mücadelede kararlı adımlar attıklarını belirten Yılmaz, "Geçiş döneminde zemini güçlendiren adımlar attık. Mayıs'tan sonra düşüş başlayacak dedik. Temmuz-Ağustos-Eylül'de devam edecek bu süreç. Enflasyon yıl sonunda %38 seviyesine gelecek. 2026'da ise %10'un altına düşecek şekilde programımızı yaptık. 2026'da tek haneli rakamları yakalayacağız" dedi.

'Hak, hukuk, adalet' demesinin üzerinden tam 7 yıl geçti! 'Hak, hukuk, adalet' demesinin üzerinden tam 7 yıl geçti!

Yılmaz, ekonominin büyüme hedefleri hakkında da bilgi verdi. "3 yıla yayılan bir planımız var. Tüketim ağırlıklı değil, üretim ağırlıklı büyümeyi öngörüyoruz. Bir taraftan enflasyonla mücadele ederken bir taraftan büyümeyi hedefliyoruz. Bu kolay bir şey değil. 3 yıllık perspektifte, bir taraftan enflasyonu düşürecek, bir taraftan istikrarlı bir şekilde büyüyeceğiz. Kısa vadede enflasyon ile büyüme arasında tartışmalar yapabilirsiniz. Ama en sağlıklı büyüme, fiyat istikrarıdır. Orta vadede bu iki hedefte bir çelişki görmüyoruz" şeklinde konuştu.

Borsa ve Kripto Para Vergisi

Borsa ve kripto para işlemlerine yönelik vergi düzenlemeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Yılmaz, "Borsada kazançlar üzerinden bir vergi gündemimizde yok. Bu konuda spekülasyonlara itibar edilmemeli. İşlemler üzerinden bir bedel alma tartışmaları yapılıyor. İşlem anlamında on binde bir ya da 2 olarak düşünülüyor. Kriptolar için biraz daha yüksek ama cüzi miktarlarda konuşuluyor. Çok sık giriş çıkışlarla istikrar kaybı oluyor. Yetkili kişiler açıklamadan söylentilere itibar edilmemeli" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi