CHP İzmir il örgütü 16 Eylül’de sandık başına gittiğinde kimi seçeceğini bir türlü netleştiremedi. Deniz Yücel’in vekil adaylığı için istifasının ardından atamayla koltuğun yeni sahibi olan Şenol Aslanoğlu’nun seçilmiş il başkanı olma planı tam olarak rafa kalkmış olmasa da eskisi kadar destek bulan bir gelişme olmadığı da kesin. Geçtiğimiz hafta içinde Genel Başkan Yardımcıs Devrim Barış Çelik ve izmir milletvekilleri Ednan Arslan’la Deniz Yücel’in Kemal Kılıçdaroğlu’yla il kongresine yönelik yaptığı görüşmenin ardından İzmir sürpriz bir konuğu ağırladı.

Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü

Engin Özkoç’tan Aslanoğlu’na veto!

Kongreye 11 gün kala ise sürpriz bir görüşme gerçekleşti. Özkoç’un adaylık konusu ile ilgili olarak İzmir’e geldiği ve Başkan Soyer ile adayın belirlenmesi konusunda toplantı yaptığı kulislere yansımıştı. Yapılan toplantının ise detayları netleşti.

Özkoç’un toplantıda Soyer’e, Başkan Aslanoğlu’nun kooperatif tartışması üzerinden süreç içerisinde yıprandığını ve kamuoyunda tartışmalı hale geldiğini belirttiği ve aday gösterilmemesi konusunda fikrini söylediği aktarıldı. Özkoç’un il başkanlığı için eski milletvekili Kamil Okyay Sındır ile CHP Konak eski İlçe Başkanı Sinan Karamustafaoğlu’nu önerdiği bildirildi.

Soyer’in Kılıçdaroğlu’yla görüşmesi bekleniyor
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ise görüşmede ilçe kongrelerinde uzlaşı sağlandığını ve sürecin kavgasız geçtiğinin altını çizdiği aktarıldı. Soyer’in ayrıca Aslanoğlu'nun ilçe başkanlarının büyük bölümünün desteğini aldığını ve ilçe belediye başkanları ile sorunun bulunmadığını aktardığı öğrenildi.

Süreçte neler yaşanmıştı?

İlçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından önce Aytekin Tunus ardından da Mehmet Şakir Başak adaylıklarını açıklamış son olarak da Şenol Aslanoğlu çok geniş bir katılımla yeniden aday olduğunu duyurmuştu. Tunç Soyer’in Şenol Aslanoğlu konusunda ısrarlı olmayacağı ancak Kamil Okyay Sındır// Sinan Karamustafaoğlu isimleri yerine Kılıçdaroğlu’na farklı bir ismi aday olarak iletebileceği konuşuluyor. Şenol Aslanoğlu’nun atamayla geldiği süreçte CHP Büyükşehir Grup Başkanvekili Murat Aydın’ı il başkanı olarak atamak için yoğun çalışma yürüten Tunç Soyer son anda Genel Merkez^den gelen talep üzerine Şenol Aslanoğlu’na destek vermek zorunda kalmıştı.