ALPER TEMİZ - 8 Haziran'da gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı'nda, son dönemlerde İZBAN'da yaşanan sorunlara dair açıklama yapıldı. Meclis Toplantı'sı başlamadan önce Başkan Cemil Tugay'ın önerisiyle ve bir slayt eşliğinde gerçekleştirilen sunumda, TCDD tarafından yapılan ray kira bedelinde ve elektrik giderlerinde yaşanan artışın altı çizildi. İZBAN'da 2017 ile 2021 yılları arasında yaşanan gelir kaybına dair ise önemli bilgiler aktarıldı.

Screenshot 2024 06 10 19 31 56 003 Edit App.revanced.android.youtube

Toplu sözleşme kavgasında son raund: Büyükşehir Belediyesi’nden gözdağı ve tepki! Toplu sözleşme kavgasında son raund: Büyükşehir Belediyesi’nden gözdağı ve tepki!

"Bu kira artışı sadece İZBAN'a özel"
İZBAN Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Alev, "Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi 41 istasyon tamamlandı ve TCDD'ye devredildi. TCDD ise altyapısına dair sinyal sistemleri ve diğer önemli çalışmaları, bünyesinde topladı. Bu protokol 2005 yılında gerçekleştirildi. Yolcu sayımız 994 milyona, sefer sayımız 1 buçuk milyona ulaştı. Zaman geçtikçe yolcu sayımız katlanarak arttı. Ancak 2017'de bir kırılma yaşandı. O dönemde bir grev yaşadık ve bunun ardından pandemi geldi. Yine daha sonra zaten, ekonomik sorunlar yaşandı. Ayrıca tarifelerde aksama oldu ve kuruluş felsefemizden uzaklaştığımızı kabul ediyoruz. Biz yürümeyi pek sevmeyen bir toplumuz. İZBAN'ların orta kısımları ve uç kısımlarındaki yoğunluk hep farklı. Yoğunluk hep, orta kısımlarda birikiyor. Bu da aşılması gereken bir davranış aslında. En önemlisi de bizim İZBAN sayısında artış yapmamız gerekiyor olsa da maalesef sinyalizasyon sistemi yok. Aşılması gereken teknik sıkıntı da bu noktada" diye konuştu.   Slayt devam ederken araya giren Başkan Tugay, 2017 ve 2021 yılları arasında yaşanan gelir kaybının detaylı açıklamasının yapılmasını istedi. Öte yandan Başkan Tugay,

"İZBAN'ın yüzde 50 ortağı TCDD. Bu kira artışı sadece İZBAN'a özel" dedi. Alev ise, "Kayıplar aslında ray kira bedeli ve elektrik giderleri nedeniyle oldu. Aslında biz pandemi nedeniyle yolcu da kaybettik ve 100 bin kişilik bu kayıp, bizi kötü etkiledi ancak TCDD tarafından artırılan ray kira bedelleri, ağır bir yüke dönüşmeye başlamıştı" diye konuştu.

Screenshot 2024 06 10 19 32 17 522 Edit App.revanced.android.youtube

" İZBAN'ın borcu 911 milyon lira"
AK Parti Meclisi grup sözcüsü Hakan Yıldız ise, "Zararın temel nedeni raylı sistemde kira bedeli artışı değildir. O yıllarda hükümetimiz tüm raylı sistemlere sahip çıkmıştır. Sizin 911 milyon borcunuz var. Siz o dönemlerde İZBAN'a doğru düzgün bir sermaye aktarımı sağlayamadınız. Düzenli bir artış olmadı" dedi.

Muhabir: Alper Temiz