Blue chip (mavi fiş), borsalarda büyük firmalara ait ve yıllar itibarıyla istikrarlı bir seyir izleyen menkul kıymetlere verilen addır. Bunlar genelde tanınmış ve yatırımcı tarafından güven duyulan şirketlerin hisselerinden oluşur. Böylesi hisse senetleri; Nasdaq, S&P 500, BIST30 gibi ana endekslerde listelenirler. 

Dow Jones Haber Servisi muhabiri olan Oliver Gingold, 1920'lerin başlarında, hisse başına 200 dolar veya daha yüksek fiyatla işlem gören hisse senetlerini belirtmek amacıyla "blue chips" terimini kullanarak tanımlamıştır. Gingold, bu terimi, güvenilir ve yüksek kaliteli yatırımlar olarak kabul edilen hisse senetlerini ifade etmek için benimsemiştir.

Blue chip hisse senetleri ne demek ?

Oba Makarna halka arzı tamamlandı! Borsa tarihi ne zaman? Oba Makarna halka arzı tamamlandı! Borsa tarihi ne zaman?

Borsada işlem gören, uzun yıllardır faaliyet gösteren, istikrarlı bir büyüme ve karlılık geçmişi olan ve sektörlerinde lider konumda bulunan büyük firmalara ait hisse senetleridir. Bu hisseler, yatırımcılar tarafından güvenilir ve sağlam yatırımlar olarak kabul edilir.

Blue Chip terimi ne için kullanılır ?

"Blue Chip" (mavi fiş) terimi, Microsoft, Coca-Cola, IBM, Samsung ve elbette Apple gibi şirketleri ifade etmek için kullanılır. Bu şirketler, uzun vadede değerlerini koruma eğiliminde olan ve yatırımcılara kar sağlama olasılığı yüksek olan sağlam yatırımlar olarak kabul edilir. Hisse piyasalarında sıkça kullanılan bu terim, genellikle büyük pazar payına, güçlü finansal performansa, istikrarlı büyümeye ve uzun vadeli başarı geçmişine sahip şirketleri belirtmek için kullanılır.

Nft blue chip ne demek?

Mavi çip NFT'ler, tıpkı geleneksel finansal piyasalardaki mavi çip hisseler gibi, sağlamlıkları, popülerlikleri ve uzun vadeli değer koruma potansiyelleriyle öne çıkan özel bir NFT kategorisidir. Bu seçkin NFT'ler, zaman içinde değer kazanma eğiliminde oldukları için dijital dünyanın elmasları olarak da bilinir.

Kaynak: HABER MERKEZİ