Yerel seçimlerin ardından ilk TBMM toplantısında gündem yoğun Yerel seçimlerin ardından ilk TBMM toplantısında gündem yoğun

Cumhur İttifakı, 31 Mart yerel seçimlerinde 59 kentte ortak aday gösterirken, 22 ilde ayrı adaylarla yarıştı. Bu strateji, 22 kentten 11'ini kaybetmelerine yol açtı. Sivas'ta Büyük Birlik Partisi, Yozgat'ta ise Yeniden Refah Partisi zafer kazandı.

Ayrı aday taktiği tutmadı

Ayrı aday taktiği, yedi ilin CHP'ye geçmesine sebep oldu. AKP ve MHP'nin ortak aday göstermeleri durumunda bile kazanamayacakları Afyonkarahisar, Kırıkkale ve Uşak gibi illerde CHP oyların çoğunluğunu aldı.

Nevşehir'de ise AKP'den İYİ Parti'ye geçen belediye başkanı yeniden seçildi. Yozgat'ta Yeniden Refah Partisi'nin adayı, yakın bir yarışın ardından zafer kazandı. Büyük Birlik Partisi'nin destek istediği Sivas'ta, BBP'nin adayı oyların çoğunluğunu aldı ve AKP-MHP ittifakı geride kaldı. Bazı illerde ise belediye başkanlıkları el değiştirdi. Tokat ve Gümüşhane'de AKP'den MHP'ye, Bayburt ve Karabük'te ise MHP'den AKP'ye geçiş yaşandı. Sekiz ilde ise durum değişmedi. AKP, Aksaray, Düzce, Elazığ, Isparta ve Niğde'de, MHP ise Çankırı ve Karaman'da kazandı. Tek istisna ise Bolu oldu, burada CHP zafer kazandı. Bu sonuçlar, Cumhur İttifakı'nın içinde bazı zorluklar yaşadığını gösteriyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ