26. Ve 27. Dönem CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. 31 Mart seçim sonuçlarını değerlendiren Sertel; “Bu seçim Türkiye’de yoksulların ve çaresizlerin yeter artık dediği bir seçim oldu. Özellikle emeklilerin çok büyük bir bölümü CHP’ye yöneldi. Bundan sonra başkanlarımızın çok daha fazla çalışması gerekiyor” dedi. 

“Yoksulların yeter artık dediği bir seçim oldu”

“Yoksulların yeter artık dediği bir seçim oldu”
31 Mart seçim sonuçlarını değerlendiren Sertel; “Türkiye’de çok uzun yıllardır sonra CHP birinci parti. Vatandaşta gelecek için, demokrasi adına bir umut ışığı belirdi. Halk gereğini yaptı. Az bile yaptı bana sorarsan. Türkiye’de güzel günlerin umudu belirdi. Türkiye genelinde çıkan bu sonuca ben şaşırmadım. Türkiye’nin her yerinde bulunan gazeteci arkadaşlarımdan gelen bilgiler, bu doğrultudadır. Örneğin, Manisa’da seçimi alacağımızı biliyordum. Ancak bu kadar büyük fark olacağını tahmin edemedim. Manisa İzmir’e örnek oldu. Genel başkanımız Özgür Özel’in memleketi olduğu için daha da anlamlıydı. Bu seçim Türkiye’de yoksulların ve çaresizlerin yeter artık dediği bir seçim oldu. Özellikle emeklilerin çok büyük bir bölümü CHP’ye yöneldi. Türkiye’deki vatandaşların hangi partiden olursa olsun bir ittifak temelinde hareket ettiğini düşünüyorum. Bu seçim Kemal Bey’in ittifak konusundaki ısrarlı çabalarının halka sirayet ettiğinin göstergesi” diye konuştu.

“İzmir’de büyük bir başarı görmüyorum”
Sertel; “İzmir’de son genel seçimde yüzde 84, bu yerel seçimde de yüzde 79 civarında bir katılım oldu. Son 20 yılın en düşük katılımı oldu. Türkiye geneline baktığımızda İzmir’de çok büyük bir başarıyı görmüyorum. Daha büyük bir başarı bekliyordum. 2019’da 3 milyon 253 bin küsur seçmen varmış, 3 milyon 459 bin seçmene çıkmışız. CHP 2019’da 1 milyon 549 bin oy almış. Ak Parti 1 milyon 32 bin oy almış. CHP’nin oyunda düşme Ak Parti’nin oyunda düşme var. CHP’de 50 binin üzerinde bir düşme var, Ak Parti’de ise 50 bin azalma var İzmir’de. Diğer partilerin oylarında da çok büyük azalmalar var. İYİ Parti’de yarı yarıya düşüş var. İzmir’de oy oranının Urla gibi olması gerekirdi. Ankara’da Mansur Yavaş 2019’da 4 puan farkla öndeydi. Şimdi ise yüzde 30 fark attı. İstanbul’da 12 puanlık bir artış var. Bu kentler başarı çok yüksek görünüyor” açıklamasında bulundu.

“Tunç Bey iyi bir iz bırakmadı”

“Tunç Bey iyi bir iz bırakmadı”

İzmir’e baktığımızda ise Cemil Tugay’ın çok büyük sıkıntılar içerisinde seçim kampanyası yürüttüğünü bizzat gören ve bilen bir insanım diyen Sertel; “Burada bazı gerçekleri söylemek lazım. Ne yazık ki aday gösterilmeyen belediye başkanlarımız sahada yoktular. Küstüler, kırıldılar, geriye çekildiler. Hatta bütün ısrarlara rağmen Tunç Soyer Cemil Tugay ile birlikte alana çıkıp Tugay için bir kişiden bile oy istemedi. Bu çok yanlış bir tutum. Tunç Soyer’de iki dönem Seferihisar’da Belediye Başkanlığı yaptı. Onu da partimiz aday olarak gösterdi Büyükşehir’e. Kimse ona karşı çıkmadı. Kendi de çok sevindi. Şimdi Karşıyaka’dan bir belediye başkanı aday gösterildiğinde onun yanında durması lazımdı, kendisi de atamaydı. Parti size bu görevleri verecek, sonrasında siz partinin yanında olmayacaksınız. Bu çok ayıp bir şey. Ben siyasi hayatım boyunca buna çok önem verdim. İl Başkanımız Şenol Bey bana Buca’da görev verdi. Gittim orada çalıştım. Oranın yerel dinamikleriyle hep bir araya geldim. Yaptığımız çalışmalarla katkı koymaya çalıştık. Bayraklı’nın sokakları benim sokaklarım. Oralarda konuşmalar yaptım. Özetle bu günler gelip geçer. Önemli olan iyi bir iz bırakmaktı. Tunç Bey iyi bir iz bırakmadı. Partililik ruhu devam ediyorsa gelip adayın yanında duracaksın. Bu parti sana 15 yıl belediye başkanlığı verdi. 15 yılda şatoda oturdun. Aday gösterilmeyince ne oldu? Olmaz, bunlar yanlış davranışlar Cemil Tugay’ın yanında olmalıydı. Ben adaysam CHP iyi ben yoksam Cumhuriyet Halk Partisi kötü. Bunu çok kötü ve yanlış bir bakış açısı. Artık önemli olan, seçilen arkadaşlarımızın mütevazı, halkla iç içe, saygılı, kimseye tepeden bakmadan, belediye başkanının etrafını hemen sararlar buna dikkat etmesi gerekiyor belediye başkanlarının. Kendini eleştirenleri çevresinden uzaklaştırmaması lazım. Bu sabah hoşuma giden bir haber okudum Cemil Tugay Metro’daymış. Çok hoşuma gitti. Benim naçizane önerilerimden biri şu; haftada bir gününü halka ayırması lazım. İkinci olarak ta çevresine duvar ördürmemesi lazım. Kalın duvarları örerler ve gerçekleri göstermek istemezler. İyi değerlendirirler ise tüm başkanlar bundan sonraki süreçte partinin önemli birer aktörü olabilirler. Mansur Yavaş’ın mütevazılığı, İmamoğlu’nun mücadeleci yapısını genç. Arkadaşlarımızın örnek alması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Türkiye ve Azerbaycan tarımda işbirliğini güçlendiriyor! Türkiye ve Azerbaycan tarımda işbirliğini güçlendiriyor!

“Van’da milli irade yaşamıyor”
Van’da yaşananlara ilişkin konuşan Sertel; “Zeydan kazanıyor seçimi, mazbatayı ikinci adaya veriyorlar. Veremezsin. Mahkeme bir yıl önce bu haklardan yararlanma hakkını vermiş. Seçim Kurulu aday olabilirsin demiş, iki ay seçim kampanyası yürütülmüş. Cuma günü bir dilekçe veriyorsunuz adayın hakları düşürülüyor, pazar günü seçilen adam pazartesi günü yok sayılıyor. Böyle bir hukuksuzluk olmaz. Vatandaşı sokağa dökende Tayyip Erdoğan. Balkon konuşmasında demokrasinin kurallarına uyacağız dedin. Yaşasın milli irade dedin, milli irade yaşamıyor. Milli iradeyi öldürüyorsun. Gün gelir bununda sonucunu yaşar. Olaylar büyümesin istiyorum. Büyürse oradaki insanları ezerler. Yazık değil mi oradaki insanlara? Diye sordu.

“Yerel medya güçlü olursa kent güçlü olur”
Yerel medyayı küçümseyen kendini küçümser diyen Sertel; “Yerel medyası güçlendirilmiş, desteklenmiş ama eşit adil, birine yağdırıp diğerini yok etmeye çalışmak geçmiş belediye başkanının işi olabilir ama bu belediye başkanının işi olmamalı. Yerel medya güçlü olursa kent güçlü olur. Muhalefet güçlü olursa yerel medyada belediye başkanlarının işine yarar” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ