İstanbul'un tarihi Basiret Gazetesi'nin sahibi Ali Efendi, 1870 Alman-Fransız Savaşı'nın ardından Almanya'nın zaferiyle sonuçlanacağını öngören bir yazı yayımlamıştı. Bu tahmini, savaşın bitiminden hemen sonra, 1871'de Almanya'nın önde gelen isimlerinden Prens Şansölye Otto Von Bismark'ın dikkatini çekti. Bismark, Basiret Gazetesi sahibi Ali Efendi'yi Almanya'ya davet etti.

Mühürlü bir mektupla Alman sefareti Ali Efendi'yi davet etti

Basiret gazetesi sahibi Ali Efendi

Ali Efendi'nin hatıratına göre, davet macerası bir gün gazetenin matbaasında otururken başladı. Bir Alman sefaret görevlisi, kırmızı mühürlü bir mektupla içeri girdi ve Ali Efendi'ye Alman sefaretine davet edildiğini iletti. Ali Bey, Almanca çevirmeni Tevfik Bey'i yanına alarak ertesi gün Büyükdere'deki Almanya elçiliğine gitti. Orada sefaret tercümanı Baron Testa ile görüştü ve Prens Bismark'tan gelen mektubu dinledi. Mektupta, Ali Efendi'nin yazdığı yazılar nedeniyle Alman milleti adına teşekkürlerini iletiyor ve Berlin'e kadar olan yolculuğunun masraflarının karşılanacağını belirtiyordu.

Övgü dolu buluşma ve sigara ikramı
Ali Efendi, Prens Bismark'ın gösterdiği ilgiden memnuniyet duydu ve teklifi kabul edeceğini belirtti. Ardından, konuyu İstanbul'daki yetkililerle görüştü ve teklifi kabul etti. Ali Paşa, yolculuk masraflarına ek olarak Ali Efendi'ye 500 lira da verdi. Ali Efendi, Almanya'ya gitmek üzere hazırlandı ve yanında bir tercüman ile Berlin'e vardı. Berlin'de Prens Bismark ile buluştu ve çeşitli konuları konuştular. Buluşmanın sonunda Bismark, Türk tütününün önemini vurgulayarak Ali Efendi'ye sigara ikram etti. Ali Efendi, nazik davranışa karşı çıkmadı ve bir sigara yaktı.

Scorpions 8 yıl aradan sonra İstanbul'da verdiği konserle hayranlarına unutulmaz anlar yaşattı! Scorpions 8 yıl aradan sonra İstanbul'da verdiği konserle hayranlarına unutulmaz anlar yaşattı!

Teşekkürler ve ikinci buluşmalar

Bismark, Basiret Gazetesi'nin doğrulukla ve Almanya'ya gelişmeleri doğru bir şekilde aktardığı için memnuniyetini dile getirdi ve Ali Efendi'ye teşekkür etti. Daha sonra, Ali Efendi Berlin'de bir süre kaldı ve Bismark ile ikinci kez buluştu. Bu buluşmalarda, Ali Efendi'nin Almanya'daki faaliyetleri ve gezileri hakkında konuştular.

Para ve ikramlar
Son buluşmalarında, Ali Efendi Augsburg'ta bir matbaa makinesi bakacağını belirtti. Bismark, onu tanıdığı bir fabrikatöre yönlendirdi ve ona bir mektup verdi. Mektuptan çıkan para, Ali Efendi'nin beklentilerinin ötesindeydi. Fabrikatör, paranın Prens Bismark'ın talimatıyla verildiğini ve Ali Efendi'nin hiçbir şey ödemesine izin vermediğini belirtti.

Hastalık ve teşekkür telgrafı

Ali Efendi, Almanya'da kaldığı süre zarfında hastalandı ve bir süre evde tedavi gördü. Sonunda, hastaneden ayrıldıktan sonra teşekkür telgrafı çekti ve Viyana'ya dönerek seyahatini tamamladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ