Sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı olarak bilinen kene ısırması vakaları artmaya başladı. Sivas'ta kene ısırması sonucu üst üste üç ölümlü vaka yaşandı.

Yoğun bakıma alınmıştı

Gölova ilçesine bağlı Boğazköy Köyü'nde yaşayan 36 yaşındaki Ş.T'nin vücuduna kene yapıştı. Ş.T, bir süre sonra rahatsızlandı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle anestezi yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı, ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Peşpeşe can kayıpları yaşandı

Dün, Sivas'ın Merkez ilçesine bağlı Olukman köyünde hayvancılıkla uğraşan 25 yaşındaki E.N'nin vücuduna kene yapışmıştı. Tedavi gören E.N, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti. Ayrıca, 6 Haziran günü Gemerek ilçesine bağlı Eşikli köyünde çobanlık yapan 25 yaşındaki Afganistan uyruklu Gülbidin Ekberi, kene ısırması sonrası hastanede yaşamını yitirdi. Ekberi'nin cenazesi, yakınlarına teslim edildikten sonra Afganistan'a götürüldü.

Prof. Dr. Hakkı Uyar'dan tarihe not düşen tespit! O yemek İmamoğlu'na mesaj! Prof. Dr. Hakkı Uyar'dan tarihe not düşen tespit! O yemek İmamoğlu'na mesaj!

Tarımla uğraşanlarda sıklıkla görülüyor

Son dönemde Sivas, Tokat, Çorum ve Yozgat gibi illerde kene popülasyonunda ve vakalarda artış gözlemleniyor. Özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, vakaların büyük bir kısmını oluşturuyor. Bu durum, endişe verici boyutlara ulaşmış durumda.

Korunmak çok basit

Uzmanlar, kenelerin çoğunun bacaklardan vücuda doğru tırmandığını belirtiyorlar. Bu nedenle, pantolon paçalarını çorapların içine almanın önemli olduğunu vurguluyorlar. Ayrıca, uzun kollu giysiler tercih edilmeli, açık renkli, özellikle beyaz kıyafetler seçilmelidir. Ahıra giren hayvanların mutlaka kontrol edilmesi ve üzerlerinde kene bulunması durumunda ilaçlarla temizlenmeleri gerekmektedir. Kene ısırması durumunda ise hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması yaşamsal öneme sahiptir.

Kaynak: Haber Merkezi