Usta yazar Ferit Edgü son yolculuğuna uğurlandı Usta yazar Ferit Edgü son yolculuğuna uğurlandı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Amerikan Politico dergisinin sorularını yanıtladı ve Türkiye'nin NATO ittifakının diğer üyeleriyle aynı çizgide olmadığı iddiasına karşı çıktı.

Güler, Türkiye'nin güvenilmez olduğu şeklindeki ifadeleri kesin bir dille reddettiğini belirtti ve "32 müttefikin bir arada olduğu ortamda her konuda aynı görüşlere sahip olunması düşünülemez.” dedi. 

Ayrıca, Milli Savunma Bakanı, bazı ülkelerin bu algıyı yaratmaya çalıştığını söyleyerek, özellikle Almanya'nın Türkiye'nin almak istediği Eurofighter savaş uçaklarına yönelik ihracat kısıtlamalarını 'ittifak içinde güvensizlik yaratan asıl mesele' olarak nitelendirdi. 

“Suriye’deki tampon bölgede kararlıyız” 

Güler, yaptığı röportajda "Karadeniz'in stratejik bir savaş meydanına dönüşmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi ve Irak ile Suriye'nin kuzeyinde 40 kilometrelik bir tampon bölge oluşturma konusundaki kararlılıklarını vurguladı.  

Yaşar Güler “Ancak Türkiye'nin standart bir NATO üyesi olmadığı da inkâr edilemez. Macaristan ile birlikte, Rusya ile en yakın ilişkiye sahip ülke. Avrupalı NATO üyelerinin çoğu aynı zamanda AB üyesi; Türkiye ise değil. ABD ile birlikte ittifakın en büyük ordusuna sahip olan Türkiye'nin kendi güvenlik çıkarları da var: Suriye'de askeri konuşlanması ve teröristler için sık sık Irak'a girmesi gibi. Başka hiçbir ülke benzer bir yüksek riskli harekete kalkışmıyor - ancak Rusya-Ukrayna savaşı söz konusu olduğunda çok az ülke Türkiye kadar oyuna dahil olabiliyor.” dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi