31 Mart 2024 yerel seçimlerine sayılı günler kala, İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yasaklarına uyulmadan anket yapmaya devam eden araştırma şirketleri ve bunları yayan kişilerle ilgili Son Mühür'e çarpıcı açıklamalar yaptı. 

"Yasaklara uymak gibi bir dertleri yok"

Tüm yasaklara rağmen seçime 2 gün kala anket yapmaya devam eden kurumlar ve yayan kişilerle ilgili konuşan Yılmaz, “Kimsenin bu ülkede yasaklara uymak gibi bir derdi yok” diyerek Türkiye’deki hukuki durumu eleştirdi.

"Haksızlığın ve hukuksuzluğun önüne geçilemiyor"

Yılmaz ayrıca, “İhlaller yapılıyor, tabi ki YSK’nin yapacağı bir idari para cezası olacak. Onun dışında bir cezai yaptırım yok. Ne yazık ki bu ülkede haksızlığın ve hukuksuzluğun önüne geçmek pek mümkün olmuyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da 200’e Yakın Suriyeli Eczacı Var ! İstanbul’da 200’e Yakın Suriyeli Eczacı Var !

Anayasa tanınmıyorsa YSK hiç tanınmaz

Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının tanınmadığı yerde YSK’nin kararlarının da tanınmayacağını belirten Yılmaz, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Can Atalay hakkında "hak ihlali" kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına değinerek, “Bir yüksek mahkeme, bir başka yüksek mahkeme hakkında suç duyurusunda bulunuyorsa tabi ki kararlara uyulmaz. Hukuksuzluk almış başını gitmiş. Bunun müsebbibi de siyasal iktidardır.” şeklinde konuştu.

Yayanlar, yapanlar kadar suçlu

Yasağa rağmen anket yapan ve sosyal medyadan paylaşanlar kadar bu anketleri yayanların da suç işlediğini dile getiren Yılmaz, “Bunları sosyal medyada paylaşanlar aynı hukuksuzluğu yapıyor. Onlara da aynı idari yaptırımları uygulamak gerekiyor.” dedi.

"Hukuksuzluğa alıştırmak istiyorlar"

Baro olarak gerekli yerde gerekli hukuki işlemleri yapacaklarını vurgulayan Yılmaz, “Hukuksuzluğun kanıksanmaya başlandığı bir süreç başlatmaya çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

"Yerel seçimler bir fırsatttır"

İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, yerel seçimlerin bu düzene karşı bir fırsat olduğunun altını çizerken tüm vatandaşları oy vermeye çağırdı. Yılmaz, “Herkes oylarını versin ve sandıkların başından asla ayrılmayarak oylarına sahip çıksın.” şeklinde görüş bildirdi.

Muhabir: Kafkas Kaya