İletişim Başkanlığı, 'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yahudi Üstün Cesaret Madalyası aldı' iddialarının doğru olmadığını, bahsi geçen ödülün Holokost sürecinde bazı Yahudileri soykırımdan kurtaran Türk diplomatlar adına Erdoğan'a verildiğini bildirdi.

Edirne'de kavurucu sıcakların ardından gelen sağanak yağış sele neden oldu Edirne'de kavurucu sıcakların ardından gelen sağanak yağış sele neden oldu


İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin sosyal medya hesabından yapılan yapılan açıklamada "'Cumhurbaşkanı Erdoğan Yahudi Üstün Cesaret Madalyası aldı' iddiası manipülasyondur. Yıllardır dolaşımda olan ve İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarıyla tekrar gündeme gelen iddiaya dayanak gösterilen görüntülerle ilgili açıkça manipülasyon yapılmaktadır. İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League - ADL) tarafından verilen 'Umursama Cesaret Ödülü', Holokost (Yahudi Soykırımı) sırasında Yahudilerin kurtarıcılarını onurlandırmak için verilen bir ödüldür. Dolayısıyla 2005 yılında bu ödülün takdimi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsına değil, Holokost sürecinde (1933-1945) bazı Yahudileri soykırımdan kurtaran Türk diplomatlar adına yapılmıştır. 2014 yılında da tartışmaya konu olan görüntülerle ilgili Türk basınına konuşan ADL yetkilileri, 'Biz bu takdir plaketini Başbakana teslim ettik; ama bu plaket aslında bugün hayatta olmayan Türk diplomatların anısına verildi.' açıklamasında bulunmuştur. Ödüle 2011 yılında, 2. Dünya Savaşı sırasında asker olan Polonyalı diplomat Jan Karski'nin adı verilmiştir" ifadelerine yer verildi. (DHA)

Kaynak: dha