DEM Parti'nin kazandığı Van'da başkanlığın AK Parti'ye geçmesi sonrası mazbatayı alan Abdulahat Arvas'a, aile mensubu Mehmet Sacit Arvas'dan tepki geldi. DEM Parti'nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan hakkında verilen memnu hakların iadesi kararı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine yerel seçime 2 gün kala kaldırıldı. İl Seçim Kurulu söz konusu karar nedeniyle Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbata, yasa gereği yüzde 27 ile en çok oyu alan ikinci aday olan Abdulahat Arvas'a verildi. Mazbata kararı, başta Van olmak üzere birçok ilde protesto edildi.

Arvas Foto 1

İmamoğlu Trabzon'da: "Partiler detaydır, esas olan millettir" İmamoğlu Trabzon'da: "Partiler detaydır, esas olan millettir"

''Utanmıyor musun?''

Yeni başkan Abdulahat Arvas'a bir tepki de akrabası Mehmet Sacit Arvas'tan geldi. Arvas, Abdulahat Arvas'ın "Asla niyetim ikinci seçilip kayyım olarak atanmak, kayyım olmak değil. Ben bu kentte kayyım olmak istemiyorum. Başkan olarak seçilip sorunları çözmek istiyorum" sözlerini hatırlatarak, "Sen utanmıyor musun? Kürtlerin yüzüne nasıl bakacaksın?" dedi.

''Kürtlerin arasında nasıl dolaşacaksın?''

Mehmet Sacit Arvas konuşmasının devamında, "Sen de şunu söyleyebilecek bir yürek yok muydu, şunu diyemez miydin? Burada söylediğin gibi 'Ben kayyım olmayacağım' diyemez miydin? Sen Kürtlerin arasında nasıl dolaşacaksın? Kürtlerin buna itiraz edeceğini biliyordun" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Merkezi