İzmir Yurt Fiyatları 2024: KYK ve Özel Yurtlar Ne Kadar Oldu? İzmir Yurt Fiyatları 2024: KYK ve Özel Yurtlar Ne Kadar Oldu?

TUNAY AFYON-ÖZEL HABER İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), kent içi toplu ulaşım ücret tarifesini oy birliğiyle güncelledi. 24 Haziran Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak tarifeye göre tam biniş ücreti 17,5 TL oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce alınan bu zam kararının ardından bir zam haberi de İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası’ndan geldi. Edinilen bilgilere göre minibüslerin bilet ücretlerinde yüzde 35’lik zam uygulanacak. Oda Başkanı Mehmet Kayışdikici, konu ile ilgili olarak Son Mühür’e özel açıklamada bulundu. En düşük ücretin 15’ten 20 TL’ye çıkacağını söyleyen Kayışdikici ayrıca tüm minibüsler için ‘İzmirim Kart’a geçme gibi bir projeleri olduğunu söyledi.

“En düşük ücret 20, en yüksek ücret 35 TL olacak”

İzmir’de çalışan 1192 adet ‘M plakalı’ minibüs olduğunu söyleyen Kayışdikici, “Biz yüzde 35 oranında zam kararını Ocak ayında aldık ama Ocak ayından bugüne bu kararı uygulamadık. Kararı aldığımız günden bugüne kadar ESHOT 13 TL’den devam ettiği için bu kararı uygulayamadık. Bugün UKOME’den bir karar geçti ve ESHOT’a zam geldi. 120 dakika içinde ilk biniş 17 lira 50 kuruş, ikinci biniş 8 lira 80 kuruş, üçüncü biniş 4 lira 40 kuruş. Yerel seçimler öncesi Hamza Dağ, 90 dakikayı geri getireceğini söyledi, Cemil Tugay da söyledi, Tunç Soyer de 120 dakika yapacağını söylemişti. Hamza Dağ’ın teklifi geçenlerde UKOME’ye geldi, olmadı, hükümet tarafı reddetti. Bizim daha önce 15 TL olan birinci kademe biletlerimiz 20, 19 TL olan biletlerimiz 25, 22 TL olan 30 ve 25 TL olan biletlerimiz de 35 TL oldu. 35 TL olan bilet için 6 tane durağımız var güzergahta, bunlar 25-30 kilometreye yakın olan yerler, onlara öyle bir fiyat tarifesi oluştu” dedi. Bugün UKOME’de İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüsüne zam yapılmasının ardından, yeni fiyat tarifelerini bastırıp cuma gününe yetiştirmeyi planladıklarını dile getiren Kayışdikici, “Yetiştiremezsek bayram sonrasında tarifeyi uygulamaya koyacağız” dedi. Kayışdikici, bayramda belediye otobüsleri ücretsiz olduğu için araçlarını kapattıklarını aktararak, “Büyükşehir Belediyesi’nin yolcuları 13 TL’ye taşıdığı yerde biz 20 TL’ye taşıyamayız, zaten biz kısıtlı bir alanda kalmışız, atılım yapamamışız, şehir genişlemiş ama biz merkezi alanda kalmışız. Biz vatandaşın şu anda 2 ücretle gittiği yerlere güzergahımızı yönlendirsek şehir merkezlerinden minibüslerin çoğunu alabiliriz. Mesela Bornova merkezde 280’e yakın minibüs var, Şirinyer merkezde 265, Karşıyaka merkezde 269 tane servisimiz var, hep bir alanda sıkışmış durumdayız. Bugün Evka-1’den Gaziemir’e, 6’ncı Sanayi’ye minibüs ve otobüs ulaşımı yok. Vatandaş, iki tane minibüse ya da otobüse binip gidiyor. Bunları yapabilsek, daha farklı olacak. Herkes aynı güzergahta aynı yolcuya talip oluyor” ifadelerini kullandı.

“Mal sahiplerinin çoğu para kazanmıyor”

İndi-bindi ücretini 20 TL’ye yükseltseler de bugünün şartlarında bu masrafları kaldıramayacaklarını söyleyen Kayışdikici, “Minibüslerdeki en ufak bir bakımda bile 10 bin TL civarında masraf çıkıyor. Bizim şu anda İzmir’de minibüslerin yüzde 90’ında, mal sahibi para kazanmıyor. İzmir’de bizim ‘İzmirim Kart’a geçme gibi bir projemiz var. Buna da geçerken şoför ile yolcu arasındaki sıcak parayı ortadan kaldırıp şoföre maaş vermek istiyoruz. Bursa’da yapılan bir uygulama var, ona geçmek istiyoruz, ticari taksiye dönmek istiyoruz, İZTAŞIT taleplerimiz de var” ifadelerini kullandı. Şoförlerin para konusunda mal sahiplerine yaptığı yanlışlar nedeni ile şoför sıkıntısı olduğunu söyleyen Kayışdikici, “Ben şoför bulamadığım için arabamda çalışıyorum, benim şoföre günlük hasılatta brütte yüzde 40 fark ediyor. Bu para nereye gidiyor, şoför bunu fazladan cebine alıyor. Biz bunlara yüklü miktarda maaş vereceğiz, ‘İzmirim Kart’ı kullanacağız, en azından sektöre kalite gelsin” diye konuştu.

Muhabir: Tunay Afyon