Tiyatro ve sinema oyuncusu Ayten Gökçer hayatını kaybetti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla başsağlığı dileklerini iletti. 

Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından başsağlığı diledi

Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından başsağlığı diledi

Ekrem İmamoğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

'Sinema ve tiyatromuzun değerli ismi Ayten Gökçer’in vefat haberini üzüntü ile öğrendik. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.'

Ayten Gökçer kimdir?

Ayten Gökçer kimdir?

Ayten Gökçer, 26 Ocak 1940 tarihinde İstanbul'da doğan ve 14 Mayıs 2024 tarihinde 84 yaşında vefat eden Türk sinema ve tiyatro oyuncusudur.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: "Haber sunumlarına yaş sınırlaması ve sansür uygulaması gelecek" RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: "Haber sunumlarına yaş sınırlaması ve sansür uygulaması gelecek"

Tiyatro kariyeri

1953 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'nın bale bölümüne girmiştir. 1958 yılında Ankara Devlet Tiyatroları sanatçı kadrosuna katılmıştır.
5 yıl boyunca tiyatroda bale oyuncusu olarak görev almıştır. Muhsin Ertuğrul'un tavsiyesi ile 1963 yılında Ankara Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu Bölümüne geçmiştir. 1964 yılında tiyatro oyuncusu Cüneyt Gökçer ile evlenmiştir. 1988 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.
Tiyatrodaki uzun ve başarılı kariyeri boyunca birçok önemli rolde yer almıştır. Özellikle "Yedi Kocalı Hürmüz" müzikalindeki "Hürmüz" rolü ile hafızalara kazınmıştır.

1965 yılında "Taçsız Kral" adlı film ile sinemaya adım atmıştır. Sinemada daha çok tiyatroya ağırlık vermiştir. Rol aldığı bazı önemli filmler arasında "Atmaca" (1966), "Sıcak Kafa" (1979), "Kurtuluş" (1990) ve "İstanbul Kırmızısı" (1998) yer almaktadır.

Aldığı ödüller

1988 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. 1993 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan emekli olmuştur. 2000 yılında Afife Tiyatro Ödülleri'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü kazanmıştır. 2003 yılında Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazanmıştır.

Ayten Gökçer, 14 Mayıs 2024 tarihinde 84 yaşında vefat etmiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ