Gençlik temalı 92.İEF’de sanat dolu etkinlikler de ziyaretçilerle buluşuyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek Tewkstil Bienali Kasım ayı sonuna kadar sanatseverler için bulunmaz bir fırsat sunmaya aday görünüyor. Son Mühür Tv'de Sıcak Bakış programına konuk olan Creative Designer ve Sanat Danışmanı Kubilay Kıray sanatseverleri bienale davet etti.

Kubilay Kıray’ın açıklamalarından öne çıkan detaylar şunlar…

Küçük yaşlardan beri resim sanatına olan tutkusu nedeniyle fuarcılığa yöneldiğini belirten Kubilay Kıray pandemi döneminde fuarcılıktan uzaklaşıp daha sanatsal çalışmalar içine girdiğini söyledi. Tekstil Bienali için davet aldım, yerli yabancı çok sayıda sanatçı olacak. Sergi 24 Kasım’a kadar devam edecek. Uluslararası bienallerini severek gezerdik, her ülkenin konsept olarak binası bulunurdu, bunun gibi ülkelerin yerleri olması gerekir. Bienal sanatçıların buluştuğu güzel bir etkinlik. Sevdiğim ülkelerden gelen müzikler var. Büyükşehir Belediyesi gerçekten güzel şeyler yapıyor. İstanbul’da yıllardır devam eden tasarım bienali vardı. İzmir’de bu konuda eksiklik vardı. Mekan olarak İzmir’de sıkıntı var. Bu konuda İzmir zayıf kalıyor. Urla, Çeşme ve Alaçatı’da kullanılabilecek çok sayıda mekan var. Umarım bu bienal ses getirir ve devamı da gelir.

Özlemişim böyle ortamları...

Süreç biraz daha doğaçlama gitti. Atlas Pavyonu’ndaki aday kalıcı olursa önümüzdeki yıllar için sanatçılar adına kolaylık olacaktır. Keyifli bir ortam var, özlemişim bu ortamları. Ahmet Güneştekin’in sergisinden daha çok ziyaretçinin gelmesini bekliyorum. İnşallah İzmir için rekor katılım olur. Venedik Bienali Nisan-Mayıs gibi açılıp Kasım gibi kapanır. Bienal 6 ay açık olur. 6 ay hazırlık olur diğer 6 ay da izlenime açılır. Benim İzmir’de gördüğüm insanlarda yol tembelliği var. İstanbul’da müzelere gittiğinizde sırada bekleyen 500 insan bulursunuz, İzmir’de de böyle olmalı.

Başkan Soyer: Geleceğin İzmir'ini inşa ediyoruz Başkan Soyer: Geleceğin İzmir'ini inşa ediyoruz