Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtlayan Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Kemeraltı’nın UNESCO sürecinden bahsetti. UNESCO için bugün yarın karar açıklanacaktır diyen Girgin; “Kültürel devamlılığı sağlamak ve turizm potansiyelini arttırmak için tabii UNESCO desteğinin olması çok önemli. Biz değişime hazırız. Bakan beye de rica edelim, Kemeraltına bu yakışır” ifadelerini kullandı.


“Kemeraltı’nı artık su basmayacak”

Kemeraltı’nın birçok yerinde 1. Etap olarak belirlediğimiz alanlarda hummalı bir çalışma var diyen Girgin; “Yılbaşına kadar bitirmek zorundayız. Gece çalışıyorsunuz, gündüz yaşayan bir Kemeraltı bırakmak zorundasınız. Bu da bir takım aksamlara neden olabiliyor. Kemeraltı’nın hak ettiği, İzmir’in hak ettiğini yerine getirmek için çaba sarf ediyoruz. Bugün görmemezlikten gelme şansımızın olmadığı sorunlar var. Zorlanacağız ama bu stresi yaşamadan bazı sıkıntıları düzeltmek mümkün değil. Esnafı da buna inandırmak gerekiyor. Bu çalışmalarla birlikte Kemeraltı’nı artık su basmayacak. Yağmur suyu ve kanalları ayrıştırıyoruz yeni elektrik direkleriyle bunları bütünleştiriyoruz. Daha 2. Ve 3. Etaplarımız var. Yan önümüzde üç dört yıl daha çalışılacak bir dönem var” açıklamasında bulundu.

Kemeraltı Anayasası oluşturulacak

Girgin; “Kurallarımızı yeniden yazmaya başladık. Ürünlerimizin hepsinde etiket olma zorunda, 10 bin TL’lik ürüne 5 bin TL’ye satıyorsanız olmaz. Vatandaş artık her şeyi biliyor. Dükkanları çok dışarıya çıkarıyoruz, olmaz. Otoparkla ilgili sıkıntımız devam ediyor. Esnaf yakın yerlerden geliyorsa toplu ulaşımı kullanmasını istiyoruz. Çünkü şehir merkezi bu araç yoğunluğunu kaldırmıyor. Keşke Kemeraltı’nın otoparklarını bir elden yönetebilsek. Bu saatten sonra ruhsat almak isteyen esnafın, esnaf derneğinden eğitim ve sertifika almasını istiyoruz ki artık kuralları bilmiyoruz gibi söylemler söz konusu omasın istiyoruz. Bu çalışmaların bir kurumla olması zor tabii” ifadelerini kullandı.

Kemeraltı Yatırım Fonu

Girgin; “Bu bir sorumluluk İzmirli İzmir’e sahip çıkmalı. Birikimi İzmir’e yapalım diye uğraşıyoruz. Bu binaların restore edilmesi ve yaşaması için bir fon oluşturduk. Hoteller olması lazım, evler olması lazım, üç dört oda yurda çevrilebilir. Fonla beraber TARKEM bünyesinde nitelikli iyi yerlerin alınıp aslına uygun olarak yapılması önemli. Her şeyi devletten, belediyeden, kurumlardan beklemenin zamanı artık bitti. Yatırımcıyı buraya çekerek Kemeraltı’nı ayağa kaldırmalıyız. Herkes sorumluluğunu bilecek dükkanına sahip çıkacak” dedi.

Engellilerden siyasetçilere çağrı; bizi dolgu malzemesi olarak kullanmayın! Engellilerden siyasetçilere çağrı; bizi dolgu malzemesi olarak kullanmayın!


“UNESCO süreci çok iyi bir şans”

UNESCO için bugün yarın karar açıklanacaktır diyen Girgin; “Geçen sene biz ilk kez girdik iyi çalıştık. Güzel bir dosya sunduk. Geçen sene İznik’e karar verildi. Bu sene şansımızın daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Kemeraltı’nın İzmir’in artık bu değişim rüzgarına ihtiyacı var. UNESCO çok özlediğimiz bir havayı yarattı, kurumları bir masada topladı. Dünyada zaten Kemeraltı markası var. Bu kültürel devamlılığı sağlamak ve turizm potansiyelini arttırmak için tabii UNESCO desteğinin olması çok önemli. Biz değişime hazırız. Bakan beye de rica edelim Kemeraltı’na bu yakışır. Zamanında İzmir’in yanlışları olmuş turistleri çekememişiz. Biz tercih edilirsek bu bize çok iyi gelecektir. UNESCO süreci çok iyi bir şans. Tabii turistlerle iletişimi sağlamak için İngilizce kursları vermeye başladık A1 VE A2 kurlarını bitirdik. Esnaftan gelen farklı dillerde isteklerde var” ifadelerini kullandı.

“Bir dönem daha var”
Girgin; “Kemeraltı var ve hep var olacak. Bizden sonraki arkadaşlar bizden sonra bir şeyler yapabilsinler diye uğraşıyoruz. 2024’de seçimlerimiz var. Bir dönem daha olurum sonra başkan olmayacağım. İki dönem arka arkaya başkanlığı tüzükte biz değiştirdik zaten. Bende bu kurala uyacağım.  Derneği kurumsallaştırmamız ve siyaset üstü olduğumuzu herkese göstermemiz gerekiyor. Koltuğu gençlere bırakacağız elbette” açıklamasında bulundu.