SOMA KATLİAMINI UNUTMADIK, HAYATLARINI KAYBEDEN İŞÇİLERİ SAYGIYLA  ANIYORUZ

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin katledildiği facianın üzerinden 10 yıl geçti. Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi katliamının yaşandığı Soma’da, acılar tazeliğini korumaktadır. 

Tarihimizin en kitlesel işçi katliamının dava sürecinde patronların ihmalleri mahkeme tutanaklarına, bilirkişi raporlarına yansımasına rağmen, patrona ve diğer sorumlulara ödül gibi cezalar verildi.  Sorumluların bir kısmı doğru dürüst yargılanmadı, bazıları adalet önünde hesap vermedi. Ak Parti iktidarının baskıları nedeniyle mahkeme sürerken hakimler ve savcılar değiştirildi. Madenci ailelerinin avukatları tutuklandı.  

Facia ile ilgili 10 yıl sonra ilk defa hakim karşısına çıkan 28 kamu görevlisinin yargılandığı duruşma ne yazık ki 12 Eylül’e erteledi. Bu erteleme sorumluların cezalandırmasının geciktirilmesidir. 
Soma ve Erzincan İliç ihmaller zincirinin ürünüdür. Soma’da yaşanan manzara vahşi kapitalizmin yol açtığı kazaların benzerleridir. 

Devrim Onur Erdağ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mersin'de yaşanan kaza için taziye mesajı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mersin'de yaşanan kaza için taziye mesajı!

Devrim Onur ERDAĞ ; Üzülerek belirtiyoruz ki;  Acı olaylar kısa zamanda unutuluyor. Geçmişten günümüze maden kazalarına yenisi eklenmekte değişen sadece katliamın adresi olmaktadır. 

Ülkede yoksul, emekçi halka değer verilmiyor. 
Soma katliamından sonra dersler çıkarılmadı. Aksine, ülkemizde emekçilerin çalışma koşulları daha da ağırlaştırıldı. 
Emekçiler ağır koşullarda çok düşük ücretlerle, örgütsüz bir şekilde çalışmaya mahkûm edildi. 
Son yıllarda iş kazalarında işçi ölümler artmaktadır. 

Ak Parti  iktidarı, emekçilerin kazanılmış haklarını yasal düzenlemelerle geriletmiştir.
Bu nedenle emekçilerin hedeflerinde biri çağdaş standartlarda sendikal haklara kavuşmaktır. 
Tüm iş kollarında işçilerin taşeronlaştırılmasına, kiralanmasına, güvencesiz çalıştırılmasına son verilmelidir ve emekçilerin kıdem tazminatına dokunulmamalıdır.

10 yıl önce Soma’da cinayete kurban giden 301 emekçimizi, ailelerini, çocuklarını ve hayatını kaybeden işçilerimizi unutmuyoruz. Acıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Kaynak: HABER MERKEZİ