İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen kokteyle İzmir, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Vali Yardımcısı İsmail Çorumluoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Kültür Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta, kulüp üyeleri ile basın mensuplarının aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. 
İZMİR İPİ GÖĞÜSLEYEN ŞEHİR OLDU
Gecenin açılış konuşmasını yapan İzmir Skal Yönetim Kurulu Başkanı Güner Güney, 1934 yılında kurulan Skal İnternational’ın dünya turizm profesyonellerinin küresel turizmi ve arkadaşlığı dostluğu yaymaya çalıştığı uluslararası en yaygın ve en eski turizm sivil toplum örgütü olduğunu söyledi. 
Uluslararası seyahat ve turizm endüstrisindeki tüm sektörleri barındırması bakımından da dünyada tek olan Skal İnternational’in 86 ülkede 311 kulüp çatısı altında yaklaşık 13.200 bin üyesi bulunduğunu dile getiren Güney, Skal İnternational dünya kongresinin her yıl dünya üzerindeki kulüp başkanlarının oylamalarıyla dünyanın önde gelen şehirlerinde yapıldığını belirterek şunları söyledi: “1970, 1993 yılında İstanbul, 2007 yılında Antalya Dünya Skal Kongresi’ne evsahipliği yaptı. 17 yıl sonra İzmir’de ilk kez yapılacak olan 2024 Dünya Skal Kongresi’ne hazırız” dedi. İlgili kurum, kuruluşlar ve dostlarımız nezdinde yapılan yoğun lobi faaliyetleri ile hazırlanan dosya ile  20 Nisan’da başvuru yaptıklarını ifade eden Güney, “İlk olarak St.Petesburg, 2.oylamada Kalküta’yı aştık. Salt çoğunluk gerektiren ve Skal International direktörleri Marja Eela-Kaskinen ile Annette Cardenas'ın gözetiminde, çevrimiçi oturumunda yapılan üçüncü ve son final oylamasında dünya üzerindeki kulüp başkanlarının 256’sının 159’unun oyunu alan Güzel İzmir’imiz ipi göğüsleyen şehir oldu. Bu süreçte yerel ve ulusal tüm ilgili paydaşlar ve yönetimler harekete geçirilerek özel görüşmeler yapıldı. Dünya flamingo nüfusunun %10’una ve Ege kıyılarındaki binlerce yıllık anıt zeytin ağaçların ev sahipliği yapan İzmir’den ilham aldık ve 2024 Dünya Kongresi için özel bir logo ile de yola çıktık. Flamingoların tüm dünyada zarafet, asalet ve güzelliği sembolize etmesi; ölmez ağaç zeytin ile de barışı simgelemesi nedeniyle bu iki kavram turizm dostluğu açısından yerine bulurken logo da yerine oturdu. Eylül ayında ise skal İzmir Yönetim Kurulu olarak Hırvatistan’daki dünya kongresine katılarak yaklaşık 35 ülkeden 400 skal üyemize yaptığımız sunumla; ‘şimdi izmir zamanı” dedik. Zorlu uğraşlar sonucu kongreyi İzmir'e kazandırmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. 2024 yılındaki kongrede bini aşkın turizm profesyonelini ağırlamak çok önemli bir tanıtım fırsatı olduğu gibi kentimizin ekonomik aktivitelerini teşvik etmek ve turizmde barışı, evrensel kültürü ve kardeşliği getirmek için çok önemli bir adım olacaktır. Son olarak diyorum ki işimiz İzmir gücümüz İzmir.” Güner; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türk Hava Yolları, SunExpress, Corendon, İzmir Vakfı ve Tarkem’in dosya ve lobi desteklerine çok teşekkür ediyoruz. ETİK, ÇEŞTOB, TUROYD, MPİ Türkiye, IFITT , Alaçatı Turizm Derneklerine, cansiperane kendini ortaya koyan İzmir donstların kişisel lobi faaliyetlerine ve paylaşımlarına teşekkür etmeyi unutmadı.

İzmir Skal Yönetim Kurulu Başkanı Güner Güney

DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK 
Konuşmasına; uluslararası bir kuruluş olan ve bünyesinde barındırdığı turizm profesyonellerimizin etkin faaliyetleri ile içinde bulunduğumuz coğrafyaya önemli katkılar sağlayan SKAL ailesinin başarılar dileyerek başlayan Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta, SKAL ailesinin profesyonelce ortaya koyduğu vizyona her dönemde güvenerek destek olduklarını, bundan sonraki süreçte de bu desteklerin devam edeceğini söyledi. 
 2024 SKAL Dünya Kongresinin İzmir Turizmi için bir dönüm noktası olacağına inandıklarını vurgulayan Karaçanta, “Bu çapta bir organizasyonun ilimize sadece turist çekmekle kalmayıp, yatırımcıları da cezbedeceğini öngörmekteyiz. Diğer yandan, bu kongrenin ilimizin marka değerine ve imaj çalışmalarına önemli katkıları olacağından eminiz” dedi. 
İZMİR VE ÜLKEMİZİN DÜNYADA TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK
 Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Naciye Gökçen Kaya, Skal Dünya Kongresine 2024 yılında İzmir’in ev sahipliği yapacak olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek Skal İzmir Klübü Başkanı nezdinde emeği geçenleri kutladı. 
Kaya, “Kongrenin, 8500 yıldan eski bir tarihe sahip, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir liman kenti olan İzmir’imizin ve dolayısıyla ülkemizin dünyada tanıtımına büyük katkı sağlayacağına eminim.  Kongrenin düzenlenmesi, dünyaya tanıtımında ve organizasyonu sırasında Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilciliği olarak her türlü yardım ve desteği göstermeye hazır olduğumu ifade ediyor, kongrenin İzmir’e, ülkemize ve dünya turizmine hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.   
İzmir Vali Vekili İsmail Çorumluoğlu, yaptığı kısa konuşmayla bütünlük birlik için tüm kurumlara teşekkür ederek başarılarının devamını dilerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise İzmir’de taş üstüne taş koyanların başlarının üzerinde yerleri bulunduğunu ve İzmir Skal Kulübü’nünde bunun en güncel örneği olduğunu belirterek, İzmir’in kültürü, turizmi, yaşamı için yapılan her etkinlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hazırda beklediklerini söyledi.  
Gece müzikle ve sohbetle devam etti.   

Editör: TE Bilişim