Son Mühür Haber Merkezi/Melekşah Tufaner Son Mühür ekranlarında yayınlanan “Gün Başlıyor” ekranının konuğu İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu’ydu.

2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarını değerlendiren Sinan Bezircilioğlu “Enteresan bir seçim yaşadık. Seçimde hem milletvekili listeleri hem cumhurbaşkanı adayları yarıştı. Büyük oy pusulalarının zarfa bile sığdırmanın zor olduğu, milyonun üzerinde geçersiz oy çıkan bir seçim yaşadık. Tabi bu sürecin sonunda da İzmir özelinde konuşmak gerekirse İzmir’de oyunu ve milletvekili sayısını artıran tek parti İYİ Parti. Önemli bir sonuç. Tabii ki hedeflerimiz daha yukarıdaydı. İYİ Parti İzmir’de daha da büyüyecek bir parti. İYİ Parti’nin yapısıyla İzmir’in yapısı birbirine uyuyor. Bunun da neticesinde umduğumuz kadar olmasa da oy artışımız oldu. Bir ittifaklar mücadelesi oldu onun dışında farklı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin etkisi oldu.  Bunları ele aldığımızda İYİ Parti’nin başarısı İYİ Parti içinde değil parti dışında da diğer siyasi partilerin çerçevesinde incelemek gerekiyor. Birazcık yaralı girdiğimiz 3-6 sürecinde çok ciddi hak etmediğimiz tepkiler, algı operasyonları ve karalamalarla karşı karşıya kaldık. Ama yaralı girdiğimiz bu seçimden başarılı çıktığımız içinde ben buradan İzmir halkımıza teşekkür ederim” dedi.

“Milli hassasiyeti olan bir milletiz”

Bezircilioğlu “Milli hassasiyeti olan Türkiye’de, Türk milleti zaten milliyetçi bir millettir. Türk olmaktan gurur duyan bir milletizdir. Burada en büyük sıkıntılardan biri sekiz, on senedir ülkenin demografik yapısı ile ilgili kontrolsüzce, geleceği düşünmeden çok yanlış adımlar atılarak milyonlarca kaçak göçmeni ülkeye sokulması ve ileriki dönemler için çok büyük bir tehdit haline gelmesidir. Bu konuda milletimiz çok büyük hassasiyet göstermektedir. Burada diğer cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’a ve Zafer Partisi’ne verilen oyların büyük bir kısmı tabi ki Millet İttifakı’na verilen oylarda da bu göçmen hassasiyeti ülkenin demografik yapısını gelecekte de sıkıntıya düşmesine ithafen milletimizin göstermiş olduğu bir hassasiyetti“ ifadelerini kullandı.

Şişli'de gece kulübünde dehşet: Alev alev yandılar Şişli'de gece kulübünde dehşet: Alev alev yandılar

“Oğan’ın beş buçuk puanı Kılıçdaroğlu’na geçer”

“Bu turda da beş- beş buçuk puanlık oy oranı her ne kadar Sinan Bey Cumhurbaşkanı İttifakı’na destek vermiş olsa da Sinan Bey’e, Ümit Özdağ Beyefendi’nin partisine verilen oyların çok büyük kısmının Millet İttifakı’na verileceğini düşünüyorum. Çünkü Sayın Erdoğan’ın politikalarını beğenmiş olsalardı Sinan Oğan yerine Tayyip Bey’e oy verirlerdi. Demek ki onlarda bizler gibi cumhurbaşkanının politikalarını tasvip etmiyorlar. Millet İttifakı’na oy verenlerle Sinan Bey’e oy verenlerin gelecek kaygısı, memleketin geleceğine kaygıları ortak. Bu seçim kimi seçeceğimizden çok kimi seçmeyeceğimize gidiyor. Bu ortak çerçevede de her bir bireyi ele aldığımız da Sinan Oğan’a oy veren beş buçuk puanlık kısmın Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini düşünüyorum. Ümit Bey’e oy veren iki, iki buçuk puanlık bir kesim göçmen konusundaki hassasiyetle oy verdiler. Aradaki üç puan da iki tarafa da değil üçüncü bir yolu tercih edenlerdi. Kime oy vermeyeceğiz diye bakarsak o beş buçuk puanlık kesimin Recep Tayyip Erdoğan’a vermeyeceği konusunda kesinlikle eminim. Burada artık iş dediğim gibi referanduma döndü.  Bu iş tamam mı devam mı noktasındayız.”

“Devlet tüm vatandaşlarına eşit olmalı”

“İktidar algı işini çok iyi beceriyor. 21 yıldır iktidarda olmanın getirdiği bir tecrübe, devlet kaynaklarına olan hâkimiyet var. 49,5’luk puanı Sayın Erdoğan devlet kaynaklarını vatandaşa hakkaniyetli-hakkaniyetsiz dağıtarak aldı. 3 buçuk milyon ailenin her ay devletten sosyal aldığı söyleniyor. 3 buçuk milyon aile on üç, on – on beş milyon oy demek. Bu üç buçuk milyon aile biz Erdoğan’a oy vermezsek bizim sosyal yardımlarımız kesilir mi diye düşünen bir kesim. Vatandaşa yardım edilmesine karşı değiliz, ben orada bir kelime kullandım hakkaniyetli- hakkaniyetsiz diye. Devlet tüm vatandaşlarına eşit mesafede hak hukuk içerisinde olmak zorunda. Siz bu şekilde bir sistem yaptığınız takdir de devlet imkânlarını sanki siyasi partinin oy alabileceği noktalarda ciddi anlamda kullanarak, savurarak bu oy oranlarına ulaştınız. Ama artık Pazar günü göreceğiz. Allah nasip ederse bu gidişe dur dememiz lazım. Bizim imkânlarımızı savurmalarının faturasını biz halk olarak ödeyeceğiz. Çok ciddi bir ekonomik bedel olacak kim kazanırsa kazansın. Özellikle son yıllarda bu ucube sistemle beraber mantıksız, popülist işlerden dolayı yanlış politikalar dolayısıyla ekonomik açıdan da ülkenin geleceği açısından yapılan çok büyük hatalardan maalesef bu oy oranını yakaladılar. Pazar günü milletimiz bu kötü gidişe bir dur diyecektir.”

“İkinci turda seçimi almak zor değil”

Bezircilioğlu “Yaklaşık yüz üzerinden on üç puan oya katılmayanlar var. Bir buçuk puan geçersiz oy var. Beş buçuk puan da Sayın Oğan’a verilmiş oy var. Toplam yirmi puanlık potansiyel var. Bu yirmi puanlık potansiyelde kapatılması gereken fark dört buçukluk puan. Farkın dört beş misli potansiyel var. Bu potansiyelin üzerine hatırlarsanız Genel Başkanımız Meral Akşener’de çok fazla değil belli sayıda oyu aldığımız takdir de biz bu işi başarıyoruz demişti. Burada sandığa gelmeyen, ilk defa oy kullanışta oy vermek istemeyen gençler olabilir. Bizim burada oyuna girmeyen etkenleri oyuna sokmak, geçersiz oyda da bu kadar fark beklemiyorum çünkü pusula iki fotoğraf olacak. Oy vermek, saymak oya mukayyet olmakta daha kolay olacak. Sonuçlarda daha hızlı çıkacak. Sinan Oğan’a verilen oyların, Erdoğan’a verilmeyeceğini de düşündüğümüz de bu ikinci turda seçimi almanın çok zor olmayacağını düşünüyorum. Meclisin çoğunluğunun onlarda olması da çok önemli değil. Kendi yapmış oldukları bu ucube sistemde cumhurbaşkanı zaten kanun hükmünde kararnamelerle ülkeyi yönetiyordu. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Pazar günü seçildiğinde biz bu Anayasa’yı değiştirelim diyen kadro AK Parti kesimi olacaktır. O yüzden meclis çoğunluğu o tarafta diye buna takılmıyorum. Gençler hayal kuramıyor, biz çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini göremiyoruz. 21 yıldır yapılanlar ortada. Açlık sınırı yoksulluk sınırı bitmiş yoksunluk başlamış. Bu işin tek çıkışı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanmasıdır. Millet ayın sonunu zor getiriyor. Sistem arıza veriyor artık bunu görmemek zor değil” dedi.

“İktidarın en büyük başarısı algı operasyonu”

“Montaj konusunda ise ama montaj ama değil demeleri montajı biz yaptık sonucu çıkar. Bunlar algı operasyonunun bir parçası. İktidar bu ülkeyi bu hale getirdi ama birçok şeyi beceremedi. İktidarın başardığı çok güzel bir iş var o da çok güzel algı operasyonu yönetmesi. Ama milletin de artık bunları görüp prim vermeyeceğini düşünüyoruz. Bu kadar algı operasyonuyla, yalan yanlış bilgilerle bir yere varamayız. Hayatın gidişinde bu yok tencereler kaynamıyor.”

“Önümüzdeki bir yıl ajandamız yoğun olacak”

Bezircilioğlu, “Yaşananlar çok hızlı oldu, siyasetin doğasında bu vardır. Bizimde tam da bu hareketli döneme il başkanlığımız denk geldi. Tabi ilk dengemizi deprem bozdu Türkiye’de hepimiz çok büyük acılar yaşadık. Ondan sonra bu 3-6 Mart süreci oldu şimdi de seçime yaklaştık. Önümüzde büyük kurultayımız var o olacak daha sonra da yerel seçimlere gireceğiz. Yine önümüzdeki bir yıl ajandamız yoğun olacak. Bu seçim çok farklı bir seçim oldu parti olarak girdiğimiz milletvekili seçimleri var bir de ittifak olarak girdiğimiz cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu farklı etkenlerden dolayı farklı sonuçlara yol açtı. Yani İzmir’de hatta Türkiye çapında daha çok oy bekliyorduk. Bu etkenlerden, farklı şeylerden dolayı bu sonuçları aldık artık önümüze bakacağız. Büyük kurultayda Sayın Akşener’in önderliğinde bu parti altı yaşına geldi. Türkiye için umut oldu. İYİ Parti’nin Türkiye için ihtiyaç olduğu ortaya kondu. Büyük kurultaydan daha güçlenerek çıkacağımızı ondan sonra da önümüzdeki yerel seçimlere hazırlıklara başlayacağımızı planlıyoruz. Önümüzdeki seçimi kim kazanırsa kazansın önümüzdeki dönemde ekonomik koşullardan ya da bizim adayımız kazandığı takdir de güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilme noktasında seçim olabilir. Biz şu an her an her şey olabilecekmiş gibi teyakkuzdayız, süreci takip ediyoruz. Olamayabilir de ama ihtimal dâhilinde tutuyoruz. Parti olarak kadın adaylarımızın yoğunluğu da isterim. Kadının elinin değdiği yerde düzen olur. Onu süreç içerisinde değerlendireceğiz” diye konuştu.