Son Dakika... Endonezya'da 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi Son Dakika... Endonezya'da 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Mahalli İdareler seçimleri için aday adayı olan Tahir Şahin'in geçmişte Menemen Belediye Başkanı olarak görev yaptığı dönemde 'Görevi Kötüye Kullanmak' suçlamasıyla açılan davada verilen beraat kararı, İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu. İstinaf Mahkemesi, üst mahkemede dava açılması ve yargılanması gerektiği konusunda karar verdi.

Tahir Şahin'in Ağır Ceza Mahkemesi sorumluluğundaki 'Zimmet' suçlamasıyla hakim karşısına çıkması kararlaştırıldı. Zimmet davasında, Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Belediye tarafından 2013 yılında İzmir'in Kurtuluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenmek istenen Hadise konseri için 165 bin TL ödemesi kararlaştırıldığı ancak etkinliğin iptal edildiği belirtildi. İddianameye göre, sözleşme karşılıklı olarak feshedildi ve yeni bir sözleşme yaparak konserin 7 Mart'ta gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konser için belediyenin 144 bin TL fazladan ödeme yaptığı ve zimmet suçu işlendiği iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Ayrıca dosyada, Şahin'in kendi şirketi olan Şahin Petrolcülük Şirketi'nden bir kişiyi geçici işçi statüsüyle belediyede çalıştırdığı, bir çalışma karşılığı olmaksızın 48 bin 579 TL ödeme yaptığı; belediyede geçici işçi olarak çalışan bir akrabasını yasaya aykırı biçimde Belediye Başkan Yardımcısı yaptığı ve bu kişiye 99 bin 25 TL ödeme yaptığı iddiaları da yer aldı.

Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu ve bu iddialar üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı yeniden harekete geçti. Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi, Tahir Şahin'in 'Zimmet' suçlamasıyla yargılanması kararını verdi. Şahin'in 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu öğrenildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ