Görür: ''Stres transferi nedeniyle depremler üretiyor dikkatli olunmalı''

Kısa süreli paniğe neden olan deprem sonrası Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür'den uyarı gecikmedi. Görür: ''Malatya Küçüklü- Doğanşehir’de Doğanşehir-Sürgü faylarının kesim yöresinde 4,7 büyüklükte sığ bir deprem oldu. Doğanşehir-Malatya arasındaki fay zonu stres transferi nedeniyle zaman zaman küçük depremler üretiyor, dikkatli olunmalıdır. Geçmiş olsun.'' dedi.

Malatya merkezli ve çevre illerden de hissedilen 4.5 büyüklüğünde deprem

Malatya merkezli ve çevre illerden de hissedilen 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD'dan yapılan açıklamaya göre saat 10:48'de yerin 13.9 kilometre derinliğinde kaydedilen deprem, Malatya ve çevre illeri Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa ve Elazığ'dan da hissedildi.

Deprem sonrası panik yaşandı
Deprem anında panik yaşayan vatandaşlar, binalardan dışarıya akın etti. Bir süre sokaklarda bekleyen vatandaşlar, yetkililerden gelen açıklama sonrası evlerine döndü.

Deprem anında yapılması gerekenler

CHP'li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz suçsuzluğunu savundu: "Sorumluluk benimle sınırlı değil'' CHP'li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz suçsuzluğunu savundu: "Sorumluluk benimle sınırlı değil''

Deprem anında yapılması gerekenler
Deprem anında panik yapmamak ve sakin kalmak çok önemlidir. Kapalı alandaysanız sağlam bir masa veya eşyanın altına girerek korunmaya çalışmalısınız. Açık alandaysanız ise binalardan, elektrik hatlarından ve diğer tehlikeli unsurlardan uzak durmalısınız.

Deprem sonrası yapılması gerekenler
Depremden sonra yetkililerin açıklamalarını takip etmek ve onların talimatlarına uymak önemlidir. Hasarlı binalara girilmemeli ve olası risklere karşı dikkatli olunmalıdır.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ