30 Ekim 2020’de İzmir’in Seferihisar ilçesinin açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası Bayraklı ve Bornova ilçelerinde yıkılan binalar 117 kişiye mezar olmuştu. Ancak deprem bölgesindeki kentte tehlike sürüyor.

Özuslu: ‘Depreme ne kadar hazırlıklıyız’ diye sormalıyız
Fuar İzmir’de Endüstriyel Üretim Teknolojileri Fuarı açılışında konuşan Özuslu, Kahramanmaraş merkezli depremlere değinerek, İzmir’de de diri fayların olduğunu söyledi: ”Ama şunu bilmek zorundayız, doğal felaketler, depremler olacaktır. İzmir’imizi de bekliyor. Bilim insanları açık olarak bunu söylüyorlar. İzmir’de de diri faylar var. Deprem bölgemizdeki sanayicilerimizin nasıl evleri etkilendiyse, sanayi tesislerimiz de etkilendi. Türkiye’nin sanayi merkezleri olan İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir gibi bölgelerde ‘depreme ne kadar hazırlıklıyız’ diye sormalıyız. Bütün sanayi tesisleri sormalı. Organize sanayi bölgelerinin yönetimleri sormalı.”

Öğrenciler "Yaşasın Çiftçi, Yaşasın Tarım" projesi için kolları sıvadı Öğrenciler "Yaşasın Çiftçi, Yaşasın Tarım" projesi için kolları sıvadı

‘Bayraklı’da 33 bin binanın yüzde 70’i yetersiz’
Belediye olarak vatandaşların evlerinin performans testlerini ücretsiz yapmaya başladıklarını aktaran Özuslu, şöyle devam etti: “Bayraklı’da test ettiğimiz 33 bin binanın yüzde 70’inin mühendislik hizmetleri, teknik, depreme dayanıklılık ve hazırlık olarak yeterli düzeyde olmadığı görülüyor. Uzmanlar da söylüyor yapı stokumuzun kötü olduğunu. Onun için organize sanayi bölgelerinde bundan sonra yapacağımız her fabrikayı daha dayanıklı yapalım. Mevcut fabrikalarımızın depreme ne kadar dayanıklı olduğunu test edelim ve onları güçlendirelim ki olası bir depremde sanayi, üretim ayakta kalsın. Çünkü üretirsek var olacağız. Yoksa emin olun depremin o büyük can kayıpları ve bina kayıpları yanında ekonomik kayıpları aslında daha büyük bir yıkıcı etkiye yol açar ki bunun altından kalkmak çok güç olabilir.”