İzmirlilerin toplu taşımada daha rahat ve uygun fiyatlı seyahat etmesini sağlayacak önemli bir gelişme yaşandı. 90 Dakika Ücretsiz Aktarma Sistemi yeniden devreye girdi. Bu sayede, kentin sakinleri ilk binişlerini yaptıktan sonra 90 dakika boyunca tüm toplu taşıma araçlarında ücretsiz aktarma yapabilecekler.

UKOME TOPLANTISI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın, görevdeki ilk 180 gününü kapsayan vaatleri arasında yer alan, toplu ulaşımda ilk binişten sonraki 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklif, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında gündeme geldi. Sonunda ise uzun süren görüşmelerin ardından sistemin tekrar hayata geçirilmesine oy birliği ile karar verildi

Cemil Tugay da müjdeledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay sosyal medyadan İzmirlileri sevindirecek UKOME kararını sosyal medya paylaşımında şu sözlerle müjdeledi:

"Toplu taşımda 90 dakika ücretsiz aktarma UKOME Genel Kurulu’nda bu kez kabul edildi. 
Seçimden önce verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. UKOME’de kararın oy birliği ile çıkmasında, Bakanlık ve diğer kurumlarla kurduğu iletişimle katkı veren AK Parti İzmir İl Başkanı Sayın Bilal Saygılı’ya çok teşekkür ediyorum. Değerli hemşehrilerimizin kent yaşamlarını kolaylaştırma yolunda tüm kurumlarla yapıcı iş birliği çabalarımız devam edecektir."

Whatsapp Image 2024 07 10 At 11.15.30

Tugay ve Saygılı geçtiğimiz günlerde bir araya gelmişlerdi

Daha önce iki kez oy çokluğu ile reddedilmesi üzerine Başkan Tugay’ın “Vazgeçmek yok. İzmirli 90 dakika hakkını istiyor. Kabul edilene kadar her UKOME toplantısına halkımızın bu talebini taşımaya devam edeceğiz” dediği teklif, bu defa oybirliğiyle kabul edildi.  Başkan Tugay’ın göreve gelmesinin ardından, 15 Mayıs ve 14 Haziran tarihlerinde düzenlenen UKOME toplantılarında da sunulan teklif, merkezi idareye bağlı kurum ve kuruluşların temsilcilerinin olumsuz oylarıyla reddedilmişti. Geçtiğimiz günlerde AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay biraraya gelmişti. Tugay'ın, bu gelişmenin ardından yaptığı sosyal medya paylaşımında Saygılı'ya teşekkür etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Başkan Tugay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap: "Rakibe çelme takmak çözüm değil" Başkan Tugay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap: "Rakibe çelme takmak çözüm değil"

Tugay ve Saygılı geçtiğimiz günlerde bir araya gelmişti

İZBAN'da zarar sorunu da çözüldü!

Ulaşım altyapısındaki önemli gelişmelerden biri de İZBAN'daki zarar konusuna ilişkin yaşanan gelişmeydi. Hükümet, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin zararı karşılaması şartıyla İZBAN'daki düzenlemeye onay verdi. Bu sayede İzmir'in önemli ulaşım akslarından biri olan İZBAN'da yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulmuş oldu.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN