Ekonomistler 500 puanlık faiz artışına ne dedi? Ekonomistler 500 puanlık faiz artışına ne dedi?

Ahilik Haftası, İzmir’de karnaval havasında kutlandı. Tarihi bir anlam taşıyan İzmir İktisat Binası’nda gerçekleştirilen etkinlikler İESOB kurumsal sosyal medya hesaplarından ve bazı tv kuruluşlarından canlı yayınlandı. Gün, esnaf yöneticilerinden oluşan kortejin, canlı heykeller eşliğinde, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) binası olan Birlik Plaza’dan Cumhuriyet Meydanı’na geçmesi ile başladı. Meydandaki Atatürk Anıtı’na Çelen Koyan İESOB Başkanı Yalçın Ata, 36. Ahilik Haftası’nı İzmir’de renkli etkinliklerle kutlayacaklarını söyledi.
İESOB Başkanı Yalçın Ata ve Birlik yöneticilerinin Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ziyaretlerinin ardından, esnaf korteji Kemeraltı’nda vatandaşlara ve esnafa karanfil dağıttı. Bando ve canlı heykeller eşliğinde ilerleyen kortej, Kemeraltı girişinden İzmir İktisat Kongresi binasına kadar insanların büyük
ilgisi ile karşılandı. Kortejde, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da yer aldı. İktisat Kongresi Binası önünde halka Ahi Lokması ve kavurmalı Ahi Pilavı ikram edildi. Arzu eden vatandaşlar, bina girişine kurulan ‘Ahilik Haftası Hatırası’ dekoru önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.


Şeker Ağa’dan Ahi öğretileri…
İktisat Kongresi Binası’nda sergilenen Şed Kuşatma Töreni’nin tiyatral sunumu da, katılımcıların beğenisini topladı. Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Şeker Ağa rolü ile tanınan Yüksel Ünal ile Bizimkiler dizisinin Galip’i Mehmet Gülerbaşlı’nın da rol aldığı Şed Kuşatma Töreni’nin tiyatral sunumu izleyenlere
duygulu anlar yaşattı.
İzmir İktisat Kongresi Binası’ndaki etkinliklere İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, MHP İl Başkanı Veysel Şahin, İyi Parti İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu da katılarak kısa birer konuşma yaptı. Etkinlikleri Konak Kaymakamı Gökhan
Görgülüarslan, İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Ticaret İl müdürü M. Çağrı Ergünen ile SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt da izledi.
Protokol konuşmalarının ardından, İzmir’de Yılın Ahisi olarak seçilen berber Muammer Zeybek’e, İlin Kalfası kadın kuaförü Azra Nur Kalmaz’ a ve İlin Çırağı görüntü ve ses sistemleri mesleğini icra eden Ömer Akman’a özel kıyafetleri giydirildi. Yılın Ahi, kalfa ve çırağına kıyafetlerini İzmir Valisi Dr.
Süleyman Elban, İzmir milletvekili Mahmut Atilla Kaya ve İESOB Başkanı Yalçın Ata giydirdi.
Ahi öğretileri..
Türk toplumunu Ahilik Felsefesi’ne sahip çıkmaya çağıran İESOB Başkanı Yalçın Ata, Ahilik ilkelerinin dürüstlüğü, bilimi ve eğitimi esas aldığını hatırlattı. Ahi Teşkilatlarının Selçuklulardan Osmanlı İmparatorluğu'na değin devlet ve toplum yaşamına yön verdiğine dikkat çeken Ata, ‘Ahilik, sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngören bir esnaf geleneğidir. Kaliteli üretmeyi, tüketiciye saygı göstermeyi, siftah yapınca müşterisini komşusuna yönlendirebilecek kadar dayanışmayı esas alır. Esnaf kesimi arasında ve toplumsal yaşamda yardımlaşmayı emreder. Bugünkü meslek kuruluşlarının temelinde Ahi örgütleri yatar.’ şeklinde konuştu.
Dünyada ilkler…
Etkinliklerle Ahi Öğretilerini topluma, özellikle yeni nesile tanıtmayı ve benimsetmeyi hedeflediklerini kaydeden İESOB Başkanı Ata sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Ahilik, teşkilatı, Moğol istilasında Anadolu topraklarını savunmak için önemli görevler üstlenmiş, yine bünyesinde dünyanın ilk kadın teşkilatı,
Anadolu Kadınlar Birliği anlamını taşıyan Baciyan-ı Rum kurulmuştur. Dünyanın ilk esnaf ve kadın örgütünü kuran Ahilik Felsefesini hem ülkemizde hem de yurt dışında tanıtma ve bu kültürün devamlılığını sağlama açısından hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Ahilik Felsefesi sadece belirli haftalara sığdırılamayacak kadar evrensel bir değerdir.
Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik açmazlar ve kültürel yozlaşmanın içinden çıkabilmenin en temel ve etkin yolu; bundan yüz yıllar önce Anadolu’nun ortasında, Kırşehir’de kurulan Ahilik değerlerinin yeniden yaşatılmasıdır.