6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında, 83'üncü duruşmada karar açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı 130 sayfalık karar metninin özetini sanıkların ve avukatların yokluğunda okudu. 10 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin yargılanan sanıklara ağır cezalar veren mahkeme, Selahattin Demirtaş'a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ'a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti. Sanıklardan Ahmet Türk'e "örgüt üyeliği" suçundan 10 yıl ve  Alp Altınörs'e de 22 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Olası gösterilere karşı İzmir Valiliği'nden yasaklama geldi...

Türkiye'nin bir anda gündemine oturan Kobani olayları davasının ardından İzmir Valiliği'nden yasaklama kararı geldi. 
İzmir Valiliği’nin duyurduğu açıklamada dört günlük yasaklama kararı şu sözlerle duyuruldu.
“Demokratik Siyasette Israrcıyız! Halkların Dayanışması ve Birleşik Mücadele İle Kumpasları Aşacağız, 6-8 Ekim Terör Olaylı davası” ile ilgili yapılması muhtemel her türlü açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun, gösteri vb. türdeki tüm eylem ve etkinliklerin İzmir il merkezi ve ilçeler dahil olmak üzere, tüm il sınırları içerisinde (Coğrafi Alan-İl Merkezi, İlçeler/Polis ve Jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 16.05.2024 günü saat 17.30 dan 19.05.2024 günü saat 23.59’ a kadar 4 (dört) gün süreyle yasaklama kararı alınmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Diyarbakır'da Cumhuriyet Halk Partisi'nden Atatürk anıtına ziyaret: "Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağız" Diyarbakır'da Cumhuriyet Halk Partisi'nden Atatürk anıtına ziyaret: "Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağız"

Yasaklar 19 Mayıs kutlamalarını da mı kapsıyor?

İzmir Valiliği'nin yasakların 19 Mayıs saat 23.59'a kadar süreceğini belirtmesinin ardından bu kararın 19 Mayıs kutlamaları içinde mi geçerli sorusu gündeme geldi. İzmir Valiliği'nden alınan bilgiye göre yasaklama kararı sadece 6-8 Ekim Terör Olayları Davası için yapılacak olan etkinliklerle sınırlı olacak. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için önceden planlanmış bütün etkinlikler planlandığı gibi gerçekleştirilecek.  

Kaynak: Haber Merkezi