Yapay zekâ özelliklerinin her iPhone modelini kapsamayacağı da belirtiliyor. Bu durum, daha eski modellerin bu gelişmiş teknolojiden mahrum kalacağı anlamına geliyor.

Yapay zeka devrimi Apple'da başlıyor: WWDC'de neler bekleniyor?
Teknolojinin gidişatını değiştiren yapay zeka (YZ), artık her alanda olduğu gibi Apple'ın da gündeminde en ön sıralarda yer alıyor. Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) yaklaşırken, Apple'ın bu alandaki yenilikleri merakla bekleniyor.

İşte, yapay zekayı kullanacak İOS 18 İşte, yapay zekayı kullanacak İOS 18

Peki Apple, WWDC'de hangi YZ odaklı yenilikleri sunacak?

Söylentilere göre Apple, ChatGPT benzeri bir sohbet robotu da dahil olmak üzere, cihazlarının işlevlerini geliştirmek için YZ'yi yoğun şekilde kullanacak. Bu sayede kullanıcılar, Apple cihazlarıyla daha doğal ve akıcı bir şekilde etkileşime girebilecekler.

Apple'ın pazartesi günü WWDC etkinliğinde yeni yapay zekâ özelliklerine sahip iOS 18'i tanıtması bekleniyor.
Ancak yapay zekâ özelliklerini her iPhone modelinde kullanmak mümkün olmayacak.

Bloomberg'in haberine göre de şirketin yeni yapay zekâ yazılımı "Apple Intelligence" olarak adlandırılacak, yeni özellikler bulut sunucularına bağlı kalmak yerine doğrudan iPhone'un çipleri tarafından desteklenecek. Yapay zekâ hizmetlerinden bazıları hâlâ bulut tabanlı bilişime dayanacak olsa da çoğu çipe dayanacak.

Yapay zeka hangi iPhone'lara gelecek?

Apple'ın WWDC'de tanıtacağı yapay zeka (YZ) odaklı yenilikler heyecan verici olsa da, bu özelliklerin hangi iPhone modellerinde kullanılacağı merak konusu.

Sızdırılan bilgilere göre, iOS 18'in sunduğu e-posta yazma, özel emoji ve ChatGPT benzeri sohbet robotu gibi gelişmiş YZ özelliklerini kullanabilmek için iPhone 15 Pro veya daha sonra çıkacak iPhone 16 serisi cihazlara sahip olmak gerekiyor. iPhone 16'nın resmi lansmanının ise sonbaharda yapılması bekleniyor.

Apple CEO'su Tim Cook, son zamanlarda ABD'deki zorlu akıllı telefon pazarına dikkat çekerken, bu yeni ve üretken YZ özelliklerinin büyük bir cihaz yükseltme döngüsünü teşvik etmesini umuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ