HASAN TAHSİN ADINA ÇOK SAYIDA VATANDAŞ TOPLANDI

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Yönetim Kurulu Üyeleri ve cemiyet üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karabağlar Belediye Başkanı Helil Kınay, Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, Narlıdere Belediye Başkanı Erman Uzun, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ve 26, 27. Dönem CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Önceki Dönem İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Ortaokulu öğrencileri ve çok sayıda gazeteci katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma töreninde İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri, gazeteciler adına anıta çelenk koydu.

“GAZETECİ ÖZGÜRLÜK İÇİN CANINI VERENDİR”

Genç gazeteci Hasan Tahsin’in ilk kurşunu atmasıyla bağımsızlığın yolunun açıldığını vurgulayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Bugün bağımsızlığına düşkün nesiller için eşsiz bir tarih. Gazeteci, toplumun yaşadığı sorunlara sırtını dönmeyendir. Sadece tanıklık eden değil, yurdun kurtuluşu için canla başla mücadele edendir. Sadece düşünceleriyle değil, zor zamanlarda ortaya koyduğu eylemlerle de gerçek bir aydın olduğunu kanıtlayandır. Gerektiğinde özgürlük için canını verendir” dedi.

“HASAN TAHSİN’İN MİRASI ONURUMUZ”“HASAN TAHSİN’İN MİRASI ONURUMUZ”

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’in mirasının İzmirli gazetecilerin onuru ve sorumluluğu olduğunu ifade eden Başkan Gappi, ‘Bağımsız gazetecilik öldü’ söyleminin kanıksandığı bir ortamda Hasan Tahsin’in mirası taşındığı için halen umudun korunduğunu ve mücadele gücünün bulunduğunun altını çizdi.

“SUSMAYACAĞIZ, DURMAYACAĞIZ”

Günümüzde gazetecilerin mesleklerini yaptıkları, fikirlerini ortaya koydukları için cezaevinde olduğunu söyleyen Başkan Gappi, “Hasan Tahsin gibi, susmayacağız ve durmayacağız. Gerçeklerin peşinden koşmaya, halka gerçekleri ulaştırmaya, topluma zarar veren her şeyi ortaya çıkarmaya, belgeli habercilik yapmaya devam edeceğiz. Bağımsız gazetecilik mücadelemizden taviz vermeyeceğiz. Güçlünün değil, haklının yanında ve yanlışların karşısında durmayı sürdüreceğiz. Fikri isyanlarımızı kalemlerimizle tamim etmeye devam edeceğiz!” diye konuştu.

Karabağlar'a sporun yeni adresi: Helil Kınay'dan Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'ne ziyaret! Karabağlar'a sporun yeni adresi: Helil Kınay'dan Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi'ne ziyaret!

“İLK KURŞUN KARANLIĞA SIKILDI”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise törende Hasan Tahsin'in sıktığı ilk kurşunun esarete atıldığını vurgulayarak, “İzmirli gazeteciler ulusal bağımsızlık için canını feda eden, Milli Mücadele’yi başlatan meslektaşlarının izinden gittikleri için ne kadar gurur duysalar yeridir. Hasan Tahsin ilk kurşunu, karanlığa sıktı. Tıpkı bugün Hasan Tahsin’in izinden giden cesur gazetecilerin, karanlıkları kalemleriyle aydınlığa çıkarmaya çalışması gibi. Tüm baskılara, sansüre, ifade özgürlüğünü suç sayan zihniyete rağmen gerçekleri yazmaktan, söylemekten korkmayan gazeteciler gibi” diye konuştu.

“GAZETECİLERLE OMUZ OMUZA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Demokrasinin ön koşulunun özgür bir basına sahip olmak olduğunu belirten Başkan Tugay, “Basın özgürlüğü varsa o ülkede demokrasiden, insan haklarından, laiklikten, özgürlükten söz edebiliriz. Ne mutlu bize ki Cumhuriyetin kalesi olan şehrimizde, bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz için Hasan Tahsinlerin izinden yürüyen, gerekirse bunun için bedel ödeyen gazeteciler var. Ülkemizin demokrasi mücadelesinde, fikir ve ifade özgürlüğü için her daim gazetecilerle omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Şehit gazeteci Hasan Tahsin’i saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. Gerçeklerin peşinde cesurca, Hasan Tahsin gibi korkmadan koşan, özgür basın için çalışan gazetecilere selam olsun” dedi.

Anma törenin ardından Hasan Tahsin Ortaokulu öğrencilerine, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Konferans Salonu’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı Çocuk Belediyesi Şube Müdürlüğü’nden gelen eğitmenler tarafından Şehit Gazeteci Hasan Tahsin hakkında eğitim verildi.

Kaynak: BÜLTEN