İzmir'in deprem gerçeğini bir kez daha hagırlatan son depremlerin ardından Radyo Ege'de büyük bir ilgiyle takip edilen 90 Saniye programında deneyimli gazeteci Hasan Tahsin Kocabaş, 117 insanın hayatına mal olan Bayraklı depremi sonrası yaşananlara dikkat çekti.

İşte Hasan Tahsin Kocabaş'ın açıklamaları...

SALLANIP DURAN İZMİR

Yine depremler…

Sabah, öğle, akşam, gece fark etmiyor. Faylar çıldırmış gibi. Acaba üstlerinde yaşayan biz insanlara mesaj mı veriyor faylar?

Hala akıllanmadığımızı, birbirimizi aslında sevmediğimizi, sevgiyi sadece menfaat ve paraya karşı duyduğumuzu mu hatırlatıyorlar? Siz insandınız, sizlerin vicdanı nerede diye mi soruyor acaba faylar?

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hemşireler sertifikalarını aldı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hemşireler sertifikalarını aldı

1999’dan beri kaç vatandaşımızı yitirdik depremlerde, her depremden ders alacağımıza her deprem sonrası insanlığımızı biraz daha yitiriyoruz. Duyarsızlaşıp bir sonraki depreme kadar sadece “korkutan deprem, ürküten deprem” “geçmiş olsun falanca il” “şükür kimseye bir şey olmadı” gibi Arabın yalellisi türünden tekrarlar yapıyoruz.

Menfaat şeytanlığına öyle kaptırdık ki kendimizi, depremi fırsat bilen hafriyat, inşaat ve emlakçı vicdansızlıklarını sineye çekiyoruz. Yurttaşların son depremde hasar gören evlerde hala oturmalarına ses çıkarmıyoruz. Halkın konut hakkını yok sayan kafalar yüzünden, anlaşmalı çimento, demir, beton kartelleri yüzünden ev sahibi olmak artık hayal oldu. Hayallerin gerçekleştiğini iddia eden iktidar ve yandaşları bu gerçeğin hayalleştiğini kabul edemiyor. Muhalefet de kendi içinde didişmekten halkın gerçeklerine duyarlı olamıyor. Bugün İzmir Bayraklı’da iktidarın emlak konutunun yurttaşlara sıraladığı kriterleri muhalefet biliyor mu? Bayraklı depreminde ölmeyen vatandaşların her yeni sallantıda nasıl korktuklarını kim hesaba katıyor. Ama hesap galiba başka değil mi efendiler? 

Büyük güne 6 gün kaldı

Yaşasın Cumhuriyet, Ne Mutlu Türküm Diyene