Son Mühür Haber Merkezi/ Melekşah Tufaner Gün Başlıyor programına konuk olan gazeteci Hasan Tahsin KocabaşAyşegül Koç’un sorularını yanıtladı. 

Kocabaş, “Geçtiğimiz günlerde iki üç gün önce bankalar bir numara çekti. Yok ek hesapları durdurdum yok şunu indirdim, onu vermiyoruz, bunu almıyorum nakit avans konusu işte. Sonra birdenbire hatta bir gün bile geçmeden bu düzeldi. Buna hükümet büyük tepki gösterdi. Ben büyük tepki gösterdim. Sonra her şey birdenbire rayına oturdu. Biz gerçekleri, sorunları halı altına atmaya öyle alışkın bir millet olduk ki bir şey oluyor ve bundan büyük zarar görüyoruz. Ya kadere bağlıyoruz ya Allah’ın takdirine bağlıyoruz. Açık söyleyeyim mevcut iktidarın artık değişmesi gerekiyor. 28 Mayıs buna yeter mi yetmez mi? Umudu ne yapalım gibi sorular sormuyorum” dedi. 

“Ağlanacak halimize gülüyoruz” 

Dr. Özdemirci: 'Ekolojik kriz’ bir sistem krizidir Dr. Özdemirci: 'Ekolojik kriz’ bir sistem krizidir

Kocabaş, “Ben biraz hazırlıklı geldim. Biraz önce Radyo Ege’de de dedim ağlanacak halimize gülüyoruz. Seçimlerle ilgili bir tahminde bulunamıyorum. Nasıl tahmin edeyim dürüstçe bir sürecin yürüdüğüne inanmıyorum. Nasıl tahmin edeyim? Başka bir şey soralım geçtiğimiz hafta CHP lideri cumhurbaşkanı adayı onu şöyle diyorlar 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu birdenbire strateji değiştirdi, elini masaya vurdu milliyetçi çıkışlar da yaptı. Niye? Biri bana bunu söylesin. Bunun için biraz geç kalmadı mı? Baştan beri dedik strateji de hata var diye. Şu anda göz önünde Onursal Adıgüzel’den başlayıp, Tuncay Özkan’a kadar yayılan ve kamuoyu önünde oluşan bu şey iyi bir şey mi? Tuncay Özkan bir video yayınlamış, ağlamış orada. Geç bunları geç. Ben 28 Mayıs değil 29 Mayıs’ta uyandığımızda başımıza neler gelecek diye bekliyorum. Şu anda bütün uzmanlar böyle giderse dolar 30 lira diyor bunu da söylerken normal gibi geliyor. Bankacı dostlarım var onlardan aldığım bilgiler bunlar. Vatandaşın şu ya da bu gerekçeyle aldığı krediler irili ufaklı, küçük vatandaşı diyorum. Bankalar o kredileri 29 Mayıs’ta geri çağırır mı? İnan bu korkuya dönüştü. Ama mevcut cumhurbaşkanının söylediği asgari ücrette süper artış olacak. Ekonomi enflasyon baskısından kurtulacakmış. Şu anda 8500 TL olan asgari ücret Türkiye çapında gerçekten 8500 TL ödeniyor mu? Organize sanayiden, fabrikadan tut ödeniyor mu?” 

“Dolar 30 lira olursa biz ne yapacağız?” 

“Türkiye’nin pek çok yerinde işverenler çalışanlarıyla anlaşma yapıyor. 8500 TL yatırıyorum 3500 lirasını geri getir diye. Şimdi kazara söylüyorum 10 bin ya da 15 bin olursa asgari ücret işveren kapatır. Şu anda İMF bütün dünyada yüzde 2,5 oranında faizle borç y ada para veriyormuş Bizimkiler gerçekten birtakım bankerlerden yüzde on faizle mi para alındı? Neden İMF’den almıyoruz? Çünkü İMF verdiği paranın nasıl değerlendirildiğini görmek ister. Şu anda hazinede sadece 2,5 milyar dolar mı rezerv kalmış? Şu an dış borcumuz 458 Milyar dolarmış. Şimdi bir de swap denen bir şey var. Takasmış bu. Sen aldığın dolar kadar Türk lirasını takas ediyorsun yani. Katar'dan 15 milyar, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) 5, Çin’den 6, Kore’den 2,5 Milyar dolar swap alınmış. Bu arada Suudi Arabistan 5, Azerbaycan 2, Libya’da 1 Milyar doları Merkez Bankası’nın mevduatına yatırmış, Erdoğan’a iyi gözükmek adına. Rusya’ya 24 Milyar dolar doğal gaz borcumuz var. Bunun da ödemesini seçim sonrasına bırakmışız. Seçim kararı netleştiği gün Merkez Bankası’nın kasasında 844 ton altın varmış. Gerçekten bu altın bir ayda 15 Mayıs sabahı 687 tona mı düştü? Türkiye Cumhuriyeti bu yıl bitmeden 203 milyar dolar borç ödeyecek. Biz ne olacağız? Dolar 30 lira olursa biz ne yapacağız? Biz şu anda 3'üncü Meşrutiyeti yaşıyormuşuz da Dünya savaşı kaybetmişiz de öyle bir şey. Gerçekten Türkiye’nin ekonomisi sanıldığı gibi beş altı koca kafanın emrindeyse o zaman biz ne konuşuyoruz ki? Pazara çıkın, espri yapmışlardı bu seçimi patates soğan belirler diyorduk S. Oğan belirledi diyenler var. Ev sahipleri, kira, ikinci el otomobil buradan ben soyarım İzmir’in siyasetçilerine siz hiç pazar günü Tepecik’te bit pazarını gezdiniz mi? Bakın bakalım neler satılıyor orada. Bit pazarı anlayışımız da değişti. İzmir’de şu anda ev kadınları, emekli amcalar nerelerde eşyalarını satıyorlar? Ve hiç otobüs duraklarını gördünüz mü? Finans kuruluşları var emeklilere kredi çıkarılır, emeklilere altın verilir... diye. Kim bunlar? “ 

“Muhafazakarlık arttıysa, ahlaksızlık neden arttı?” 

“Şimdi diyorlar ki muhafazakarlık arttı. Muhafazakarlık bu kadar arttıysa ahlaksızlık neden bu kadar arttı? Şu anda bankalar kredi ya da alacaklarını kendileri mi tahsis ediyor? Hayır borçları başka firmalara satıyorlar. O firmaların avukatları vatandaşın onurunu yerle bir edecek şekilde telefonlarla ya da akla gelmeyecek şekilde tehditlerle, pazarlıkla parayı geri istiyorlar. Eskiden 2002-2003 gibi kulağıma bir şey gelmişti çantacı ve kilo metreci diye. Çantacılar ESHOT şoförlerine, otobüsçüler minibüs şoförlerine musallat olan tefeciler. Vatandaşı koruyabilecek hiçbir mekanizma yok. Bir şey öğrendim EYT’de açık günler kalıyormuş, onun da borcu çıkıyormuş ortaya. İnsanlar o borçlar için kredi almışlar. Kara listede olanlarda o duraklarda yazan listelere gitmişler. Bir araştırsınlar bakalım o borç nasıl katlanıyor? İnternetteki alışveriş siteleri vatandaşı da soktu işin içine. Bir zamanlar Nimet Abla’daki piyango biletleri, Kemeraltında’da başlardı sıra şimdi o piyango neye döndü? 5 lira ver 200 lira al inanılmaz arttı ama ahlaken kumarhaneler yasak, muhafazakârız. Muhafazarlık diyoruz kızlarla erkekler aynı sırada oturmasın, vals yapmasın ya da tango da yapmasın. Ne yapsın kızlarla erkekler bir oda da ayrı ayrı otursun. Sen neyi teşvik ediyorsun? HÜDA PAR söylemler içinde bunlar. Ama HÜDA PAR’a da kızmıyorum biz bunu yeni mi duyduk? Bu ülkenin ekmek fiyatını bilmeyen entelleri, yetmez ama evetçileri, Türk demeyin Türkiyeli deyin, Türk Bayrağı ne demek? Türkiyeli Bayrağı böyle mi olur? Bunu daha önce demediler mi? İzmir’de Hatuniye Camiinin karşı sırtlarında yemekte kaşık kullanmayın, ekmeği bıçakla kesmeyin diyen adamlara emniyet koruma vermedi mi? Ben İzmir’de çok iyi hatırlıyorum Konya Mevlâna Müzesi’nden yardım alarak bir Anadolu Tasavvuf Müze canlandırması yaptı. Orada bir dergâh hamamı vardır o hamamı restore etti. Beş yaşındaki kız çocuğunun kafasını kapatmak bunlar nerede yazıyor ama arttı. Ben şaşırmıyorum. Tabi herkes inancında özgürdür, inançsız da inançsızlığında özgürdür. Ama bunların hepsini yan yana getirdiğimiz de HÜDA PAR cesareti neren alıyor? Kendileri için oluşturulmuş zeminden alıyor. Şimdi CHP’ye PKK ile iş birliği yapıyorsunuz diyenler kendilerinin HÜDA PAR’la iş birliği yaptığını kabul etmiyorlar. Muhalefette bir şey yapmıyor bir film çekilip montajlanıyor ona bile tepki sonradan geliyor. Çiftlik sahibi zenginleri milletvekili yapıp, onların elinden Köy Enstitüleri’ni kapatma yolunu açtırmasaydık bugün Türkiye’de dinsel gericilik ya da bölünme tehlikesi olmayacaktı. Biz çocuklarımızı Amerikan süt tozuna bıraktık. On ikinci ve on üçüncü yüzyıllar da Anadolu’da bugünkü gibi İslam yoktu ki. Olsaydı Hacı Bektaş-i Veli nasıl yaşadı. Ya da Mevlâna nasıl diyecekti ne olursan ol yine gel diye? Yunus Emre, Karacaoğlan bunlar tasavvuf karşılığıdır. Anadolu’daki birçok tasavvuf dergâhı Anadolu'daki birliği tutardı.” 

Kocabaş: “Ekonomi güzelse niye bağırıyor fındıkçı, tütüncü? 

 “Soruyorsunuz 28 Mayıs’ta ne olur diye? Hayırlısı olsun diyemiyorum. Kılıçdaroğlu kazansa mecliste çoğunluk karşı tarafta. Kaybetme realitesi var. Ben bugün diyorum ki Recep Tayyip Erdoğan kazanamaz. Ekonomi güzelse zaman vatandaş pazarda neden bağırıyor? Niye bağırıyor fındıkçı, tütüncü? Karadeniz’de Hidroelektrik Santraller yapmışlar, su yataklarının yerini değiştirmişler eee neden bağırıyorlar o zaman? “ 

“Katarlılar neden Türk vatandaşı oluyor?” 

“Başka bir şey diyeceğim Cumhurbaşkanı depremzedeleri otellerden atıyorlar dedi. O akşam onu duydum biraz bekledi. Özgür Özel karşılık verdi ama genel bir karşılıktı. İzmir’den bir İzmir milletvekili eski ya da yeni daha bir iki ay önce İzmir Valiliği ve AFAD’ın emriyle Bayraklı’daki konteynerden sokağa atılan depremzedeleri CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi kapalı olan Hilton Oteli’ni açtırıp yerleştirdi. Ama bugünlerde bir şey fark etmiştik JİP sahipleri konteyner kentte yaşıyordu. Bunu CHP İzmir’de kullanamadı. Günlerce bu haber yapıldı. Realite başka diyor olay başka diyor. 28 Mayıs’ta neden korkuyorum sürekli ayrım, ötekileştirme geçiyor. Doktorlara sürekli gitsinler demişlerdi acaba gün gelirde bizi sevmeyenler, bize oy vermeyenler bu ülkeden gitsinler derler mi? Çünkü ne alakası var Katarlılar neden Türk vatandaşı oluyor? Suriye’den kaç kişi vatandaş oldu? Bunları söylediğimizde CHP’nin içinde de olan aydınlar ne faşistliğimizi bıraktılar ne başka şey. Şu anda değil 20 yıl sonra çocuklarımız, torunlarımız demokratik değişimin sonucunu görürler. 20-30 milyon Afgan, Suriyeli daha gelecek diyorlar. Bunları toplayacaksın hava karardığında Basmane’de bildiğim iki üç sokak var oraya atacaksın. Sabah kurtarılabilirse ne kadar Afgan, Suriyeli gelirse gelsin diyeceğim. Bu işin başımıza iş açtığını başka zaman konuşalım. Mültecilerin yol açtığı asayişle ilgili şeylerde polisimizin de ciddi sıkıntıları var. “ 

“Sinan Oğan, Erdoğan’ın yanında olur” 

Kocabaş, “Sinan Oğan, Kemal Kılıçdaroğlu derse çok şaşırırım. Ve Twitter’da özür dilerim kendisinden. Ama hiç inanmıyorum. Ümit Özdağ Kılıçdaroğlu ile yürüyecek, Sinan Oğan’da Tayyip Erdoğan’la yürüyecek diyorum. Türkiye’de siyasetin gerçekten bağımsız, özgür, düşünceli insanlardan oluşmasını diliyorum” diye konuştu.