ABD'li bankacılık devi Goldman Sachs, Türkiye'deki 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından Türkiye ekonomisine yönelik ilk değerlendirmesini yayınladı. Analizciler, Türk Lirası için olumlu bir performans beklentisi içinde olduklarını ifade etti. Seçimlerin sona ermesiyle artan sermaye akımlarının, Türk Lirası'nın geçmiş aylara kıyasla daha iyi bir performans sergilemesini sağlayacağını belirttiler. Banka, yerel seçimlerin sorunsuz geçmesinin yanı sıra, mevcut ekonomi politikalarının devam edeceği mesajlarının da piyasalarda olumlu karşılandığını vurguladı. Önümüzdeki haftalarda sermaye girişlerinin artması bekleniyor.

Herkes bankaya koşturuyor! 7.500 TL paranızı almayı unutmayın Herkes bankaya koşturuyor! 7.500 TL paranızı almayı unutmayın

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise seçim sonrası ilk açıklamasında, mahalli seçim sonuçlarını millet ve ülke için hayırlı olarak değerlendirdi. Şimşek, Orta Vadeli Programı güçlendirerek enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmeyi amaçladıklarını ve sıkı para politikası, seçici kredi ve gelir politikalarına ilaveten tasarruf önlemlerine odaklanacaklarını belirtti. Ayrıca, OVP'de yer alan yapısal reformları hayata geçirerek ekonomide dönüşümü sağlayacaklarını ve sürdürülebilir büyümeyi hedeflediklerini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi