Merkez Bankası faiz kararı ne zaman? Nisan ayı faiz kararı ne olacak? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman? Nisan ayı faiz kararı ne olacak?

Goldman Sachs analistleri, bu ay döviz talebinin artmasıyla Türk lirası üzerindeki baskının arttığı bir ortamda, İstanbul'da yapılacak olan seçimlerin TL üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanıyor. Analistler, özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin kritik olduğunu ve bu sonuçların piyasalar tarafından yakından izlendiğini belirtiyorlar.

Seçim sonucunun mevcut para ve maliye politikalarında bir değişikliğe neden olmayacağını öngören Goldman analistleri, seçimlerden sonra rezervlerin ve TL üzerindeki baskının azalmasını bekliyorlar. Ayrıca Merkez Bankası'nın sıkı politikayı sürdüreceğine dair güçlü bir sinyal olduğunu ifade ediyorlar.

Geçtiğimiz ay enflasyonun beklenenden kötü çıkması ve TL'nin bu yıl dolar karşısında değerinin yüzde 9'unu kaybetmesiyle birlikte, seçim sonrası TL'nin keskin bir değer kaybıyla karşı karşıya kalabileceği endişeleri artmıştı. Ancak Goldman Sachs analistlerine göre, Merkez Bankası'nın geçen hafta yaptığı sürpriz faiz artışı, böyle bir devalüasyonun olası olmadığına dair güçlü bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi