TİTANİK

Başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet'in yer aldığı Titanik filmi her ne kadar efsane yapımlar arasına girse de bazı sahnelerin gerçek olmadığı biliniyor. Geminin alt kısmındaki insanların kapılar kapalı olduğu için kaçamaması, memur Will Murdoch'ın masum bir yolcuyu öldürdükten sonra kendini vurması gibi olaylar gerçeği yansıtmıyor.

KÖR NOKTA

Michael Lewis'in 2006 yılında yayımlanan The Blind Side: Evolution of a Game adlı kitabından uyarlanan "The Blind Side" filmi, Michael Oher'in Tuohy çifti tarafından evlat edinmesini ve hayatının tamamen değişmesini konu alıyor.

John Lee Hancock tarafından yönetilen filmi, birçok dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve Sandra Bullock'a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştı. Ancak gerçek hikayeye dayanan 2009 tarihli "Kör Nokta" (The Blind Side) filmine konu olan ABD'li çiftin yalan söylediği ortaya çıktı.

AKIL OYUNLARI

Birden fazla Oscar ödülü kazanan filmdeki bazı sahneler çekilirken gerçeğe bağlı kalınmadığı düşünülüyor. John Nash'in, filmde yansıtılanın aksine, aslında hiç halüsinasyon görmediği belirtiliyor.

COOL RUNNINGS

Bir grup Jamaikalının Kış Olimpiyatlarındaki maceralarını anlatan Disney filminin gerçeği yansıtmadığı düşünülüyor. Örneğin, filmde mevsim koşulları çok sertken gerçekte havanın o dönem oldukça sıcak olduğu belirtiliyor.

Tugay, en yakın çalışma arkadaşını son yolculuğuna uğurladı Tugay, en yakın çalışma arkadaşını son yolculuğuna uğurladı

HER ŞEYİN TEORİSİ

Stephen Hawking'in hayatını konu alan film, ünlü fizikçinin ve eşinin anılarını beyazperdeye taşıyor. Film, fizikçinin biyografisinden yola çıkılarak çekilse de bazı olayların sadece film için yapıldığı biliniyor. Filmde oldukça kibar ve arkadaş canlısı tavırlar sergileyen Hawking'in gerçekte daha eleştirel ve zaman zaman kaba olduğu eşi ve arkadaşları tarafından doğrulanmıştı.

ENİGMA

Film, Alan Turing adlı matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını konu alıyor. Turing'in, filmde gösterilenin aksine, daha nazik bir insan olduğu belirtiliyor.

STEVE JOBS

Apple'ın mucidi Steve Jobs'ın hayatını konu alan filmi eleştirmenlerden tam not almayı başardı. Ancak Steve Wozniak, Jobs'ın gerçekte daha sempatik bir insan olduğunu belirtiyor.

POCAHONTAS

Klasikler arasına giren Disney imzalı animasyon filmi, çocuklara yönelik bir yapım olduğu için elbette bazı değişiklikler yapıldı. Pocahontas'ın gerçek adının aslında Matoaka olduğu ve John Smith ile arasında romantik bir ilişki olmadığı biliniyor.

UMUDUNU KAYBETME

Will Smith ile oğlu Jaden Smith'in başrollerini paylaştığı filmde gerçeği yansıtmayan birçok sahne bulunuyor. Gardner'ın oğlu aslında 2 yaşındaydı.

NEW YORK ÇETELERİ

1800'li yıllarda geçen film, oyuncu kadrosu ve senaryosuyla kült yapımlar arasına girdi. Ancak filmin New York'un tehlikeli yönlerini abarttığı düşünülüyor.

Editör: Eylül Oşulkoca