Son Mühür Tv’de yayınlanan Hasan Tahsin Kocabaş ile Gündem Yorum programının bu haftaki konuğu DİSK EMEKLİSEN MYK Üyesi Ercan Çınarlı oldu. 

Ercan Çınarlı, seçim sonuçlarını şu sözlerde değerlendirdi: ‘Bu seçimler, 22 yıllık AK Parti iktidarı altında yaşayan insanların bu baskıcı dönemde zor durumda yaşamını sürdüren emekçilerin, emeklilerin, atanamayan öğretmenlerin, gelecekten umudu olmayan gençlerin tepkileridir. Bu yapı CHP’de değişimle beraber bütünleşince halkın iradesi gerekeni yaptı.

İktidarın mutlaka ders alması gerekiyor

İktidarın mutlaka ders alması gerekiyor. Emperyalizm ve ülkedeki iş birlikçileri her dönemde içine düştükleri ekonomik ve siyasi yükünü emekçiler ve emeklilerin sırtına yükledi. Onlar da bu yükü bugüne kadar taşıdı. Artık durdu. Aslında kırmızı kart göstermedi sarı kart gösterdi. Ben seni ikinci parti yapıyorum, bundan sonra da mücadele devam edecek, yola daha yeni çıkıyoruz. Asıl bundan sonrası çok önemli.

Değişimle birlikte gençleşen kadrolar, kadın sayılarının artması ve ülkedeki yaşadığımız bunalımla beraber muhalefete çok büyük kredi sağlandı. Seçilen belediye başkanının üstündeki yük çok fazla. Sadece yerel yönetimdeki bu başarı ile genel seçimin önünü açmalı ki tek adam iktidarından kurtulabilelim. O kapı aralandı. Bundan sonraki top belediye başkanlarını kazanan muhalefet belediye başkanları.

Whatsapp Görsel 2024 04 04 Saat 09.49.30 A40Ba767

DİSK emeklileri takip edecek mi ?

DİSK’in emekliler hakkındaki çalışmalardan bahseden Çınarlı Avrupa’da emekliler için kurulan FERPA Federasyonundan bahsetti. Çınarlı, ‘Devrimci işçi sendikalarına bağlı emekliler sendikalarıyız. DİSK Emeklisen Türkiye’nin önemli sendikalarından biri. Türkiye coğrafyasında her bölgesinde örgütlü 189 şubesi olan bir sendika. Türkiye’nin kılcal damarlarında var. Yeni kurulmuş bir sendika değil. Meydanları gelincik tarlasına döndürdü. Büyük mitinglerde vergide adalet dedi, emeklilerin sorunlarını dile getirdi.

Emekliler ne istiyor ?

Emeklilerin lütfa ihtiyacı yok. Haklarını istiyorlar. İlk başta insanca yaşamak istiyor. Bunun için sendikal hak ve özgürlüklerini kazanmak istiyor. Emekliler vermiş olduğu emeklerin karşılığında insanca yaşamak istiyor. Toplu sözleşme kazanmak istiyor. Yolda iki kere asgari ücret düzeyinde bayram ikramiyesi almak istiyor. Promosyonlar konusunda, sendikasının bankalarla görüşüp toplu promosyonları alması gerekiyor.

Merkezi yönetimle masaya oturup kendi haklarını almak istiyor. Avrupa’da 26 ülke FERPA federasyonuna bağlı. Ne bu FERPA ? Emekliler sendikası ve Türkiye’deki temsilcisi de DİSK-EMEKLİSEN.

Sendikalar iki yılda bir masaya oturuyor. Bir türlü 26 ülke içerisinde sendikalarla masaya oturamayan tek ülke Türkiye. Ben FERPA Genel Kuruluna delege olarak gittiğimde üzüldüm. Orada emekliler için nasıl uğraştıklarını gördüğümde ben mahcup oldum. Türkiye’de bizim günahımız ne ki bizim emeklilerimiz evden çıkamıyor ?’ şeklinde konuştu.

Whatsapp Görsel 2024 04 04 Saat 09.49.31 A21C2C1F

5510 sayılı yasa

SON DAKİKA: İsrail karşılık verme kararı aldı: füze ve İHA saldırılarına karşı hamle yolda! SON DAKİKA: İsrail karşılık verme kararı aldı: füze ve İHA saldırılarına karşı hamle yolda!

Ercan Çınarlı, 5510 sayılı yasanın değiştirildiğinden bahsederken, bu yasanın ülkedeki krizin yükünün emekli ve emekçilere yıkıldığını dile getirdi. Çınarlı şu şekilde konuştu:

‘Geçmiş dönemde sendikal hak ve özgürlüklerin yüksek olduğu dönemde kazanılmış, o dönemde emeklilerin almış olduğu maaşların yüzde 78’i emekli maaş olarak bağlanıyordu. Aylık bağlama oranlarında müthiş bir tahribat yaptılar. Her geçen yıl aşağıya çektiler.

Emekliler ölüm sınırının altında yaşıyor

16 milyon emeklinin 12 milyonu çok zor durumda. Mevcut iktidar kendi ipini kendi çekti. Dedi ki bütün yükü bunların üzerine yükleyeceğim, bunları yok sayacağım, bunlarla dalga geçeceğim, 2024’ü emekliler yılı ilan edeceğim. Resmen dalga geçtiler. 15 bin lira kira olan Türkiye’de 10 bin lira veriyorsun. Açlık sınırı altında yaşamıyor emekliler, ölüm sınırı altında yaşıyor.

Biz DİSK EMEKLİ-SEN olarak tüm emeklilerimizin haklarını savunuyoruz, savunacağız. Biz sendika olma özelliğini taşıyoruz. Bir sendikanın sendika olabilmesi için önce bir konfederasyona üye olmamız gerekiyor. Biz üyeyiz, o da yetmiyor saçağın üç ayağı gerekiyor. Avrupa’da FERPA ki biz ona da üyeyiz.

Whatsapp Görsel 2024 04 04 Saat 09.49.31 E28616B1

DİSK EMEKLİ-SEN nasıl bir yol haritası çizdi ?

Seçilen başkanların başarılı olmasını diliyoruz, eksik yaptıklarında da uyarıcı görevimizi yaparız. Biz emekli kadroları ile yürüyoruz. Bizim başkanlarımız, yöneticilerimiz her 16 günde bir eş zamanlı lokal eylemler yapan ve emeklilerin sorunlarını her yerde dile getiren bir örgüt yapımız var. Bu örgüt yapısı bir çok şeyi başaracak.

Kaynak: HABER MERKEZİ