Resmi Gazete'de yayımlanan yeni muayene yönetmeliği ile birlikte elektrik, su ve gaz sayaçları için değişiklikler yapıldı. Yapılan bu değişikliklerle birlikte artık bu sayaçların düzenli aralıklarla muayene edilmesi zorunlu hale getirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Muayene Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikleri kamuoyuna duyurdu.

S A Y A Ç2
Bu güncelleme, Türkiye genelindeki doğalgaz, elektrik ve su sayaçlarını ilgilendiren önemli kuralları içeriyor ve muayene prosedürleri ile yetkilendirilmiş kişilerin muayene yapabileceği yerleri açıklıyor.


TARİH VERİLDİ

Bakanlık, 2014-2019 yılları arasında üretilip piyasaya sürülen tüm doğalgaz sayaçlarının 2025 sonuna kadar değiştirilmesini kararlaştırdı. Yeni sayaçların standartlara uygun olması ve güvenilirlikte artış sağlanması amaçlanıyor.


ÜCRETLİ Mİ?

Bu değişiklikler çerçevesinde, sayaç muayeneleri bakanlığa bağlı il müdürlükleri veya kullanıcıların tercih ettiği servisler tarafından yapılacak. Bu hizmetler için vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek.


DAMGA İLE İŞARETLENECEK

Muayene için sayaç kullanıcının bulunduğu yerden çıkarılarak servise götürülecek. Muayene başvuruları kullanıcılar veya yetkilendirilmiş servisler tarafından ilgili il müdürlüklerine yapılabilir. İlgili damga ile işaretlenen sayaçlar, muayene sonuçlarına göre uygun bulunacak.


2025 YILINA KADAR YAPILMASI GEREKİYOR

LC Waikiki Maaşları ve Çalışma Şartları! Satış Danışmanı, Part-Time, Mağaza Müdürü... LC Waikiki Maaşları ve Çalışma Şartları! Satış Danışmanı, Part-Time, Mağaza Müdürü...

2014-2019 yılları arasında piyasaya sürülen veya bu dönemde son muayenesi yapılan doğalgaz sayaçları, kullanıcılar tarafından ilgili il müdürlüklerine bildirilmelidir. Bildirim yapılmaması veya eksik/hatalı bildirim yapılması halinde 2025 yılına kadar geçerli muayenesi yapılmış bir sayaç takılması zorunludur.


10 BİN LİRA CEZA KESİLECEK

Bu tarihe kadar bildirimde bulunmayan veya eksik/hatalı bildirim yapan kullanıcılara 10.000 TL'ye kadar para cezası uygulanacaktır. Ayrıca, belirtilen süre içinde bildirimde bulunmayan veya eksik/hatalı bildirim yapan kullanıcılara idari yaptırımlar da uygulanacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi