TEB Başkanı Arman Üney, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sağlık gibi stratejik alanlarda eğitim, ticari kaygılardan arındırılarak planlanmalıdır. Mevcut eczacılık fakültelerimiz yeterli kapasiteye sahiptir. Yeni fakülteler açmak yerine, mevcut fakültelerde kontenjanlar düşürülmeli ve tıp fakültelerine girişte başarı sıralaması yükseltilmelidir."

Adıyaman Menzil'de otobüs durakları cinsiyete göre ayrıldı: Harem-selamlık uygulaması Adıyaman Menzil'de otobüs durakları cinsiyete göre ayrıldı: Harem-selamlık uygulaması

Üney, nitelikli sağlık çalışanı yetiştirilebilmesi için yeni fakültelere değil mevcut fakültelerde akademik kadroların ve gerekli altyapının güçlendirilmesine ihtiyaç bulunduğunu vurgulayarak, "Bugün sayıları 62'yi bulan eczacılık fakültelerinin sadece 14'ü tam akredite eğitim verebilecek kapasiteye sahiptir" dedi

TEB'in çağrısına, ülke genelindeki 56 eczacı odasından temsilciler de katıldı. Basın açıklaması sonrasında, eczacılar YÖK'e dilekçe de sundu.

Mevcut fakültelerin 4 bin 500 öğrenci kontenjanı bulunduğuna işaret eden Üney, "Hem mesleki hem de istihdam anlamında tehlike çanları çalıyor. Biz her yeni eczacılık fakültesi açılışında isyanımızı dile getirdik ama dinleyen olmadı" diye konuştu.

"Akredite olmayan fakültelere öğrenci alınmamalı"

Üney, eczacılık eğitimine ilişkin taleplerini şöyle sıraladı:

"Eczacılık fakültelerine giriş için başarı sıralaması 50 bin olmalıdır. Mevcut fakültelerin kontenjanları acilen azaltılmalı, akredite olmayan fakültelere öğrenci alınmamalıdır. Mevcut fakültelerin bir kısmı yerli ve milli ilaç üretimine hizmet edecek ilaç Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmelidir."

Kaynak: T24