Türkiye bir yandan deprem ve sel felaketlerinin yarattığı acıyla boğuşurken diğer yandan da 14 Mayıs seçimlerine yönelik yoğun bir hazırlık süreci yaşıyor. Henüz herhangi bir ittifak içinde yer almayan Demokratik Sol Parti’nin seçimlerde nasıl bir yol izleyeceği de merak konusu. DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe ittifak görüşmeleri için tüm yetkiyi Genel Başkan Önder Aksakal’a verdiklerini hatırlatarak Millet İttifakı’ndan kendilerine herhangi bir davetiye olmamasının nedenini bilmediklerini vurguladı. 

İşte Selçuk Karakülçe’in açıklamalarından öne çıkan detaylar... 

YETKİ GENEL BAŞKAN’DA 

Bedri Serter: ''İnanıyorum ki Kılıçdaroğlu ilk turda seçimi kazanacak'' Bedri Serter: ''İnanıyorum ki Kılıçdaroğlu ilk turda seçimi kazanacak''

Biz ittifak görüşmeleri yapma yetkisini Genel Başkanımız Önder Aksakal’a verdik. 26 Mart’a kadar bu görüşmeler devam edecek. En büyük hayalimiz ve hedefimiz mecliste olabilmek. 

BİZİM AĞIRIMIZA GİDEN ŞEY ŞU 

DSP’de bakanlık, milletvekilliği yapmış 51 kişi, galiba bu sayı daha sonra 61’e çktı, Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıkladı. 20-25 yıl önce DSP’den bakanlık yapmış, miletvekiliği yapmış daha sonra hiç partiyle işi olmamış. Bizim ağırımıza giden şey bu. Biz, yani şu anki yönetimdeki arkadaşlar, bu arkadaşlar bakan olsun, milletvekili olsun diye gençliğimizi verdik. Kılıçdaroğlu’nda destek olan bu arkadaşlara sormak isterim. Niye bir kere bile Millet İttifakı’nda DSP neden yok diye sormadılar. DSP neden öteleniyor? Biz CHP’nin alternatifi bir parti konumundayız. DSP’nin sağlam ve tertemiz bir geçmişi var.  

İŞİN ÖZETİ ŞU, AKILLANMIYORUZ 

İşin bütün özeti şu, akıllanmıyoruz. Orada olması gereken bu söyleyeceğim yadırganabilir ama , ben oranın dokunulmadan aynen bırakılarak bir müze olarak kalmadır. İnşaat ve şehircilik eğitimi alanlar başta olmak üzere akademik eğitim alan herkes oralara gidip görmeli. Türkiye’nin ört bir yanında benzer felaketleri yaşıyorsak, hani derer ya, ‘döve döve bir şey öğretiyor’ diye, Tanrı bize bir şeyleri öğretmeye çalışıyor. Deprem bölgesindeki tablo gerçekten yürek burkan bir tablo. Dünya hangi zekayı kulanıyorsa, Japonya’da insanlar birkaç küçük sıyrıkla bunu atlatıyorsa bunu bizim de başarmamız lazım. Bizim pandemi döneminde aşıya verdiğimiz parayla deprem bölgesini imar ederdik.  

ÇOCUKLUĞUMUZUN KIZILAY’I 

Biz çocukluğumuzda yoksl halimizle Kızılay’a harçlığımızı teslim ederdik. Bu kadarını kimse beklemiyordu. Ülkenin yüzde 25’i çökmüş, Kızılay bunların pazarlığını yapıyor! Ben Kızılay gönüllüsüyüm, demek ki bu saatten sonra ikilem yaşıyorum kan verip vermemeyi düşünüyorum.