Tüm Yerel Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Devrim Onur Erdağ, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Seçim zamanında verilen vaatlerin hayata geçmediğini söyleyen Erdağ; “Kira yardımı dendi, ancak ortada böyle bir şey yok. Seçim zamanı hatırlanan emekçi olmak istemiyoruz. Bakanımız ne dedi; enflasyonu yükselten memur ve işçi zamları. Ben hala unutamıyorum. Bu söz altın harflerle tarihe yazıldı. Emekçi bunu unutmayacak” dedi.


“Sadece seçim zamanı hatırlanmak istemiyoruz”

Konuşmasına Cumhuriyetin 100. Yaşına girmesinden bahsederek başlayan Erdağ; “Cumhuriyetimizin 100., Tüm Yerel Sen’in 10. Yıl dönümü. Bizim için çok ayrı bir duygu. Bizde 100. Yılı Tüm Yerel Sen olarak kutladık. CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’na bizi davet ettiler. Bizi davet eden her siyasi partiye gidiyoruz.  Hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. Cumhuriyet Halk Partisi’nde 11 Büyükşehir’in 7’sinde etkiliyiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin önceki dönem milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimine, yeni seçilen Genel Başkan Özgür Özel ve yönetimine teşekkür ediyoruz ve başarılar diliyoruz. Siyasi partilerin bütün genel başkanlarına, milletvekillerine sesleniyorum. Artık seçim bitti, halka yoğunlaşma zamanı. Halk ne istiyor, emekçi ne istiyor? Bunlara yoğunlaşılması lazım. Soruyu doğru sormak lazım. O makamdan güç alanlar değil, o makama güç verenler önemli bizim için. Seçim zamanı hatırlanmayalım yeter artık. Seçim zamanı hatırlanan emekçi olmak istemiyoruz. Haklarımızın aranması sadece iktidarın değil herkesin sorumluluğudur. Kira yardımı yapacağız dendi, ancak ortada böyle bir şey yok” açıklamasında bulundu.


“Bu rakamlar gerçek değil”

Emekçi sefalete sürüklendi diyen Erdağ; “Eylül ayında çıkan enflasyon oranı 61.36. Bu çok komik bir rakam. Bugün bu böyleyse yaptıkları zammı geri alsınlar. Gerçek değil bu rakamlar. Emekçi sendikasıyız ama toplumsal bakıyoruz olaya. Halkı da düşünmek zorundayız. Her şeye yüzde 300 zam yapılıyor. Yıllık enflasyon yüzde 61. Neye göre hesapladınız? Söylesinler bana ben de bundan sonra sadece onları tüketeyim. Eskiden insanların bir ev hayali vardı, şimdi bırakın evi araba hayali de bitti. Ekonomi çok kötü. Hiç bu kadar kötü günler geçirmemiştik. Biz yaşamak istiyoruz. Bakanımız ne dedi; enflasyonu yükselten memur ve işçi zamları. Ben hala unutamıyorum. Bu söz altın harflerle tarihe yazıldı. Emekçi bunu unutmayacak. Ocak ayı için emekçiye en az yüzde 120 verilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Emekçinin sorunları…

Tacettin Bayır: İlla ben belediye başkanı olayım diye alev alev yanan biri değilim! Tacettin Bayır: İlla ben belediye başkanı olayım diye alev alev yanan biri değilim!

Erdağ; “İtfaiye emekçimiz şehit oldu bundan 1 ay önce Ankara’da. İtfaiye mesleğinde şehitlik mertebesi verilmedi. Bugün nasıl polise askere veriliyorsa görev başında hayatını kaybetmiş bu arkadaşımıza da verilmeliydi. Biz Tüm Yerel Sen olarak bu arkadaşlarımız için kampanya başlattık. Milletvekillerimize bir mektup yazdık. Yeter artık şehitlerimizin kanı yerde kalmasın. Zabıta emekçilerimiz hayatımızın her alanındalar. Bütün zabıta emekçilerimize bir avukat tahsil edilmesi lazım. Onlarda aynı şekilde meslek grubu sayılmadı. Tahsildar kadrosunda olan arkadaşlarımız yeşil pasaport alamıyor mesela. Devlet memuru statüsünde 657 devlet kanunu yasasına tabiyiz, nasıl olabilir? Bütün emekçi arkadaşlarımızın hakkını alanlarda aramaya devam edeceğiz. Toplu iş sözleşmesinde emekçi resmen sefalete sürüklendi. Bizim burada yetki alıp o masada olmamız lazım. Bizim olduğumuz masada emekçinin hakkı kaybolmaz. Kamu mühendislerinin sorunlarına da değinen Erdağ; “Hayatımızın birçok alanında onlar var, ancak mağdur edilenlerde onlar. Meslek kanunu olması lazım. Kamuda çalışan bütün emekçilerin meslek kanununun olması lazım. Teknik sorumluluk tazminatını da talep ediyoruz. Hak ettiğini alamayan mühendislerde artık bu ülkeyi terk ediyor. Bizler yetişen bu gücü kaybetmek istemiyoruz. Ülkelerini terk etsin istemiyoruz. TBMM bürokratlarına verilen değeri, yaptığınız zamları emekçiye eşitleyin. Artık yeter” dedi.

MASKİ’de sıkıntı çok büyük”

Erdağ; “Bugün Manisa Büyükşehir Belediyesi Milliyetçi Hareket Partisi’nde olan bir belediye. Orada sıkıntı çok büyük. Orada şöyle bir sistem yapmışlar sosyal denge tazminatı farklılık gösteriyor. Saha da en çok çalışana az oturana çok. Böyle adeletsizlik olabilir mi? Büyükşehirde çalışan arkadaşlara performans ücreti veriyorlar. MASKİ’de çalışan kardeşime o ücreti vermiyorlar. Böyle bir adaletsizlik olabilir mi? Biz kendilerine buradan da söylüyoruz. Emekçilerimizin haklarının eşit verilmesini istiyoruz. Eğer yapmazlar ise bununla ilgili eylem planımız var. En yakın zamanda Tüm Yerel Sen Genel Merkezi olarak Manisa şubemizle birlikte eylem yapacağız. Bu eylem de öyle bir-iki gün değil her gün sürecek” dedi.

Menemen’de Ömer Güney’e talep var”

Yerel seçim öncesi Menemen’deki siyasi havadan da bahseden Erdağ; “Menemen’de herkesle aram çok iyidir. Orada şuanda Ak Parti Belediyesi var. Ancak yerel seçimlerde önemli olan parti değil kişidir. Benim son zamanlarda en çok duyduğum isim Ömer Güney, önceki dönem Menemen İlçe Başkanı. Vatandaş, sorunlarına Güney’in çözüm bulduğunu söylüyor. Menemen’de büyük bir talep var Güney’e. Ömer Güney olursa Menemen’de hem iş istihdamı artacak hem de belediye konusunda halk mağdur olmayacak. Resmi bir açıklama yapmadı ama Güney adaylığını açıklarsa halkın desteğini alacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.