DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, 6 Şubat depremlerinde resmi rakamlara göre 53.537 kişinin vefat ettiğini, 104 milyar dolarlık mali kayıp oluştuğunu, 11 ili doğrudan etkilendiğini, 14 milyon insanımızın zarar gördüğünü, 850 bin civarında bağımsız birimin hasar gördüğünü; ilk 48 saatte iktidarın olmadığını, insanımızın donarak can verdiğini, üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala yağmur-çamur, kar-kış altında halkın yaşama direndiğini;  319 bini 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut yapma sözü veren iktidarın yılın sonunda 2 ay içinde peyderpey 75 bin konut teslim edeceklerini söyledi. Avşar, bunun halkı aldatmak değil de ne olduğunu sordu.

KAOS ORTAMI VARDI

Avşar, “Bundan tam 1 yıl önce gece saat 04.17'de ülkemiz derin bir acıyla sarsıldı. İçişleri Bakanın son açıklamalarına göre 53.537 kişinin vefat ettiğini, 104 milyar dolarlık mali kayıp oluştuğunu, 11 ili doğrudan etkilendiğini, 14 milyon insanımızın zarar gördüğünü, 680 bin civarında ev, konut, 170 bin civarında da tek katlı iş yeri, depo, ahır gibi yerlerin hasar gördü. İlk 48 saatte halkımız çaresiz bırakıldı. İktidar yoktu. Tam bir koordinasyonsuzluk ve kaos ortamı vardı. Enkaz altında soğuktan donan insanımız ve kurtarılmayı bekleyen canlarımız vardı. İnsanımız adeta tırnaklarıyla yakınların ulaşmaya çalıştı.” dedi.

BİR YIL İÇERİSİNDE TAMAMLAYACAĞIZ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Karal: “Mobbing intihara kadar sürükleyebiliyor, yasal düzenleme şart” DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Karal: “Mobbing intihara kadar sürükleyebiliyor, yasal düzenleme şart”

Avşar, “Sayın Cumhurbaşkanı 8 Şubat’ta yani depremden hemen 2 gün sonra yaptığı basın açıklamasında 1 yıl içerisinde konutları yapacaklarını ve yaraları saracaklarını söylediğini, yine 31 Mart'ta yaptığı konuşmada ise ‘319 bini 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut yaparak depremzede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.’ dediğini, aynı şekilde 12 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanı 10’larca TV kanalının temsilcileri huzurunda; sözlerini yineledi ve “Deprem bölgesinde 650 bin yeni konut yapacağız. Bunun 319 binini de bir yıl içinde İnşallah tamamlayacağız. En geç Ekim ayı ile birlikte Yüzlerce belki de binlerce bu noktada konut teslimini yapacağız.”, şeklinde konuştuğunu” söyledi.

Kaynak: BÜLTEN