İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul'da bazı ilçelerde CHP'nin itirazlarının reddedilip AK Parti'nin itirazlarının kabul edilmesine tepki gösterdi.

Bakan Mehmet Şimşek'den iddialara yanıt: 'Üretilen dedikodulara itibar etmeyiniz' Bakan Mehmet Şimşek'den iddialara yanıt: 'Üretilen dedikodulara itibar etmeyiniz'

"Hak, hukuk, adalet"

İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul'da bazı ilçelerde CHP'nin itirazlarının reddedilip AK Parti'nin itirazlarının kabul edilmesine tepki gösterdi. İmamoğlu, "İlçeyi kazanan AK Parti olunca tekrar oy sayımına ret, CHP kazanınca tekrar sayalım demek ne demokrasiye ne mertliğe sığar. İl Seçim Kurulu ve YSK’nın tüm bu olan bitene seyirci kalmamasını istiyoruz" dedi. CHP'nin sonuçlara itiraz ettiği kararın beklendiği Arnavutköy İlçe Seçim Kurulu önünde toplanan yurttaşlar ise "Hak, Hukuk, Adalet" sloganı attı.

"Mertçe yönetmemeye kararlılar"

İtiraz sürecinde yaşananlara ilişkin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun sosyal medyadan yaptığı paylaşım şöyle:

"Görünen o ki, iktidar demokratik süreçleri mertçe yönetmemeye kararlı. Seçimi CHP’nin kazandığı Gaziosmanpaşa ilçemizde baskılarla tüm oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Aynı talepte bulunduğumuz Ümraniye ilçemizde ise talebimiz reddedildi. Pendik, Fatih, Arnavutköy ve Bahçelievler ilçeleri için ise taleplerimize henüz karar çıkmadı. İlçeyi kazanan AK Parti olunca tekrar oy sayımına ret, CHP kazanınca tekrar sayalım demek ne demokrasiye ne mertliğe sığar. İl Seçim Kurulu ve YSK’nın tüm bu olan bitene seyirci kalmamasını istiyoruz"

"Size yedirmeyeceğiz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yunus Emre, yeniden oy sayımı kararına tepki göstererek, "AK Parti, YSK eliyle Gaziosmanpaşa’da demokrasiye darbe vurmaya çalışıyor. Gaziosmanpaşa’nın seçilmiş belediye başkanı Hakan Bahçetepe’dir. Alın terimizle kazandığımız seçimi size yedirmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Gaziosmanpaşa'da ortalık birbirine girdi

Oyların yeniden sayılacağı Gaziosmanpaşa'da saat 00.20 sularında DEM Partili olduğu iddia edilen kalabalık grup sokağa indi. Olay yerine birçok polis ekibi sevk edildi.

Kaynak: Haber Merkezi