TMOK ve TSYD eski başkanı Togay Bayatlı, 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Vatandaşlar, Togay Bayatlı'nın hayatını araştırmaya başladı. Peki, Togay Bayatlı kimdir? Togay Bayatlı hangi görevlerde bulundu?

Süper Lig'in 33. Haftasında hangi hakemler görev yapacak? Cihan Aydın kritik maçta! Süper Lig'in 33. Haftasında hangi hakemler görev yapacak? Cihan Aydın kritik maçta!

TOGAY BAYATLI KİMDİR?

TOGAY BAYATLI KİMDİR?

Togay Bayatlı, 20 Eylül 1938 tarihinde Niğde'nin Bor ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olan Bayatlı, üniversite yıllarında AIESEC (Uluslararası Ticari Bilimler Ekonomi Öğrenciler Birliği) başkanlığı yapmış ve Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi seçilmiştir. Bir dönem İstanbulspor'da futbol oynayan Bayatlı, aynı zamanda Fenerbahçe Kulübünde yönetim kurulu üyeliği ve amatör spor faaliyetlerinin başkanlığını üstlenmiştir. 1958 yılında spor yazarlığına başlayan Bayatlı, Türkiye'nin önde gelen gazetelerinde çalışmıştır. 1981'de Dünya Spor Yazarları Birliği Yönetim Kurulu'na seçilmiş ve dört yıl sonra asbaşkanlık görevine getirilmiştir. 1993 yılında ise başkanlığa seçilmiştir. Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu'nda 1976 yılından itibaren görev alan Bayatlı, 1986-1992 yılları arasında Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanlığı yapmıştır.

Bayatlı, Avrupa Olimpiyat Komiteleri yönetim kurulu ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi Basın ve Televizyon Komitesi'nde spor yöneticiliği görevlerinde bulunmuş, ayrıca 1984 ve 1988 yıllarında Olimpiyat Basın Ataşeliği yapmıştır. FIFA Basın Komisyonu üyeliği ve Akdeniz Oyunları Medya Komisyonu başkanlığı gibi görevlerde de bulunmuştur. Türk sporunun önemli isimlerinden Sinan Erdem'in vefatından sonra 2003 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin başkanlığına seçilen Bayatlı, sağlık sorunları nedeniyle 2011 yılında görevinden ayrılmış ve daha sonra TMOK onursal başkanlığına getirilmiştir.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Liyakat Ödülü sahibi olan Bayatlı, İngilizce, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dillerini bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıydı.

Kaynak: Haber Merkezi