Tonton ailesi çocukluğumun en sevimli kahramanlarındandı. Değiş Tonton diyerek istedikleri şekle girerek, mutlu mesut yaşarlardı. Değişmek, değişime ayak uydurmak... Du bakalım n'olcek... 

Ankara...
Atamızı kalbinde barındıran, Başkentimiz... 
Anne şehrim... 
Yaz aylarında oyun arkadaşım. Gökhan ağabeyim. Teyzem, anneannem, ciciannem, dayım, Seval yengem... Ne çok anılar var. Onları da sonra anlatırım, hatırlatın ama...

CHP Kurultayı bahanesi ile özlediğim şehre ulaştım. Gazete ve Radyomuzu temsilen grubumuzun kare ası Hakan Kandemir, Mehmet Ayçil, Mustafa Karslıoğlu ve ben, kurultay atmosferini yansıtmak için yola çıktık...
100. yıl...
Cumhuriyetimizi kuran partinin ikinci yüzyıl kurultayı...

İLGİNÇ YARIŞ... 

Değişim isteyen Manisa Milletvekili, Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu liderlik yarışında... 38. Olağan Kurultay... 1938 Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete uğurlamıştık. 

SAHA VE ŞARTLAR YARIŞA UYGUN... 

Kurultay sabahı hava güneşli, yerler kuru, Ankara Arena Spor Salonu partililer bekliyor. Ancak ulaşmak zor yollar kapatılmış... Araç giremiyor. Yayalar ise Gençlik Parkı gezdirilerek içeri alınıyor. Basın girişini bulmak için tavaf ediyoruz salonu... Sonunda buluşup giriyoruz. Çok kalabalık... Yüzyılın KONGRESİ sonuçta... Birlik, beraberlik için buluşuluyor... 1366 delege oy kullanacak. İçerisi tıklım tıklım... Heyecanlı bekleyiş... Rüzgar değişim yönüne doğru esmeye başlıyor. 

DEĞİŞİMİ FARK ETMEK...

"Değişimin içinde olan değişimi fark edemez." diyor Kılıçdaroğlu... Rahat... Kartal gibi pençelerini göstererek kükrüyor "Sırtımda hançerle dolaştım" Kendinden o kadar emin ki rakibini küçümsüyor. Bu son adaylığı bundan sonra aranızda oturacağım diyor. Yerel seçim sonrası bırakacağını ifade ediyor. Ancak yine yanılıyor. 12 seçimde olduğu gibi... Bu kez 13 yıl sonra Genel Başkanlığı kaybediyor. Parti içindeki değişimi göremedi. Evet emek harcadı. Hepimizin dedesi... Bay Kemal'i... Umudu oldu.

COŞKULU DEMOKRASİ ŞÖLENİ... 

Neyse tekrar başa dönelim. Salon ikiye bölünmüş sol taraf Özgür Özel, sağ taraf tribün ise Kılıçdaroğlu taraftarları için ayrılmış. Partiyi sağa yanaştırdığı için eleştrilen liderin taraftarlarına sağ taraf ayırmak ilginç ama bakış açına göre değişir değil mi? Sahneye sırtımı verince solda Genel Başkanı ekibi... Şarkılar çalınıyor. 100 yıl için bestelenen "Parla" ve "Sen Rahat Uyu" günün favorileri.... "İnanın çocuklar güzel günler göreceğiz" diye bekliyoruz. Ankara'da gelirken ben de kesin Genel Başkan değişmez diye düşünürken kurultay coşkusunda ibrenin Özel lehine döndüğünü görüyordum. Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu açılış konuşması ve gösterdiği tarafsız performans göz kamaştırıyor... Kemal Kılıçdaroğlu hoş geldin konuşması yerine adaylık konuşması yapıyor sanki. İçini döküyor. Değişime engel olanları değiştirerek, değişim yaptığını belirtiyor. 
Sonra 50 kişi kimsenin dinlemediği konuşmalar yapıyor. Basın da ilgisiz kendi özel konukları ile kulis yapmakta... Dar alanda paslaşıyorlar. İzmir'den dostlarımıza burada... Belediye Başkanı olmak isteyenler vekillerle sohbette.. Delegelere hediyeler, ikna turları... Herkes Özgür Özel'in konuşmasını bekliyor. Beklenen konuşma 18.15 gibi başlıyor. (Maç var 19.00'da reyting düşer. Fenerbahçe - Trabzon nasıl olsa Fenerbahçe kazanır?) Yaklaşık iki saat alıyor eline sazı bir resital sunuyor adeta... 

KONSER GİBİ...

Özel heyecanlı, kitleyi avucunun içine alıyor. Sakin sakin yaptıkları hataları, çözüm önerilerini anlatıyor. Projelerini sıralıyor. İzmir'de kongrede olduğu gibi tezauratlarıyla susturmak isteyen gençlere sesleniyor. Devam edince Adana'nın Başkanı Zeynel ağabeyinden destek istiyor. İmamoğlu da geliyor desteğe, bir şekilde ortam sakinleşiyor ama Özel'in temposu biraz düşüyor. Sonra tekrar toparlıyor. Vitesi yükseltiyor... Erdoğan ile mücadele eden değil ondan bir kaç adım önde bir lider olacağını vurguluyor. Her zaman Genel başkanın yanında olduğunu ama 39 vekil verilirken, gizli protokoller yapılırken, sağcı danışmanlar ile buluşurken yanında olmadığını ifade ediyor. Yönetiminde bilim insanlarına, teknoloji, savunma sanayi konularında uzman kişilere yer vereceğini belirtiyor. Teşkilata gönderilen parayı da artırıp, delegenin her konuda katılımcı olacağı bir uygulama geliştirdiklerini ve ön seçimin mutlaka yapılacağını, daha genç bir CHP sözü verdi. Delege ve taraftarların ayakta alkışlama ile yerine oturdu. Kesin kazanır diye düşündüm. Sonra Kılıçdaroğlu çıkıp kısa bir konuşma ile tüm sihiri bozdu. İlk kez bu kadar sert ve sinirliydi... "Keşke bunları toplantılarda yüzüme söyleyip benim hata yapmamı engelleseydin. O işlerin altında seninde imzan var." Rüzgar yine Kılıçdaroğlu yönüne doğru esti sanki... Sandık kuruldu. Oylama başladı. 23.00'e kadar sonuç açıklanır. Özgür Özel'in kazanacağını söyleyen Kupa Asımız Mehmet Ayçil bile umutsuz ama delege değişim istiyor. Özgür Özel önde 682- 664... Ancak tüzük gereği salt çoğunluk değil, %50+1 gerekli yani 2 oy daha... İkinci tura geçiliyor. Delegeler pijamaları çıkarıp, tekrar otellerden alana dönüyorlar... Kılıçdaroğlu'nun gelip Özel'e Başkanlığı teslim etmesi bekleniyor ama kurmayları bu tur sonucunu beklemesini söylüyorlar. Saat 03.00'da... Ali Mahir Başarır sahneye fırlayıp, zıplayarak değişimcilere sarılıyor. Yaşasın yeni Lider Özgür Özel... Divan Başkanı, değişimin fitilini ateşleyen İmamoğlu yeni Genel Başkanı sahneye davet ediyor. Özel, herkese teşekkür ediyor "1366 delege bize oy kullandı. 81 İl 922 İlçe ile birlikteyiz. 130 vekilim ile kolkolayız. Dargınlık, kırgınlık yok. Genel Başkanımıza teşekkür ederim." 

BERABER YÖNETECEĞİZ...

İkinci gün ilk işi, 81 İl başkanı ile kahvaltı yapıp, Kılıçdaroğlu'nun hep beraber alkışlıyorlar. Ölüm yıl dönümü olan, eski liderleri Bülent Ecevit'in mezarını ziyaret ediyorlar. Sırada Parti meclis üyelerinin seçimi var. Çarşaf liste içinde anahtar var, sonra A Takımı belirlenecek. İki hafta sonra tüzük kurultayı yapılacak, üç dönem kuralı ve ön seçim eklenmesi bekleniyor. Kartlar tekrar katılıyor. Bakalım Çiçeği Burnunda Lider kimlere adaylık kartı verecek? 

BIÇAK SIRTI SEÇİM...

Uzun zamandır böyle çekişmeli ve sonucunda Genel Başkan değiştiren bir kurultay yaşamamıştım. (Pardon pardon hatırlatsınız... İESOB seçimi de böyleydi. Zekeriya Mutlu rakibini küçük görüp, nasıl olsa kazanırım tavrı sergilemiş ama Yalçın Ata ipi göğüşlemişti) Özel'e tavşan aday benzetmesi yapılmış, inanılmamıştı ama yılmadı her ili ziyaret ederek, toplantılar yaptı, gönüllere girdi. İzmir Milletvekili liderden, Manisa Milletvekili bir lidere döndük. 

ÖZEL, ÖZGÜR BİRİ... 

Her Manisalı gibi biraz deli... Deliliğini akıllı kullananlardan... Kafasına taktığını yapan bir lider... Adı gibi Özgür yani... Ege Tv'de tanışmıştık Mehmet Karabel'in odasında... Birçok programımıza konuk olmuştu. SON MÜHÜR'de de röportaj yapmıştım... Milletvekili, Belediye Başkan Adaylığı, parti yönetimi ve şu an Genel Başkan... Değişim ne getirecek göreceğiz ama halk içinde bir umut oluştuğu gerçek... Tabii ki üzülenler de var. Tüm planını Kılıçdaroğlu üzerine kuran aday adayları şimdi ne yapacak? Mevcut Belediye başkanları kolayca "kral öldü yaşasın yeni kral" diyebilecek mi? Açık açık değişim isteyen Cemil Tugay, Halil Arda, Muhittin Selvitopu bir daha aday olamaz diyenler şimdi ne yapacak? Özel temiz bir sayfa açıp, başarıya mı bakacak? Aralık ayında adaylar ortaya çıkar göreceğiz... Büyükşehir Belediye Başkanları'nda bir değişiklik olmaz diye düşünüyorum. Sosyal medyada Özgür Özel ile çektirdikleri fotoğraflar paylaşılmaya başlandı bile... Yerel seçim daha hareketli geçecek sanki... Kurultay sohbetlerimde aday adayları ile de konuştuk. İşte üç renk... En sevdiklerimden... 

Dr. EROL BEY...

Erol Pektaş... Aile hekimi... Genç bir siyasetçi... Kemalpaşa'da dokunmadık el, girmedik kapı bırakmayan bir isim. Hizmet etmeyi seven bir isim... Hayali daha güzel bir Kemalpaşa yaratmak... Hayırlı olsun. 

EMRİNDEYİM KEMALPAŞAM...

Çok sevdiğim bir iş insanı... 7 kuşak Kemalpaşalı, kiraz ihracatçısı... Coğrafi işaret aldıran isim... 29 Ekim Cumhuriyeti'nin 100.yılında... Ahmet Özken Kemalpaşa Başkanı olmak için adım attı. "BAŞLIYORUZ KEMALPAŞAM" dedi... Kurultay sohbetimizde de yüzü gülüyordu her zaman olduğu gibi... Yolu açık olsun.

SOKAK EKONOMİSTİ BAŞKAN ADAYI...

Sokakların Efendisi Dr. Osman Sirkeci Menderes Başkanı olmak istiyor. Kurultay'da ayaküstü projelerini anlattı. Nasip... Eşi Kamuran Hocam ile iyi bir başkan olacağı kesin...

ATAMIZIN İZİNDE...

Ankara'da gelip Atamı ziyaret etmeden olmazdı. ANITKABİR'e akın akın gelip dua ediyorlar... Biz de Atatürk ve İsmet İnönü'ye saygı duruşumuz sonrası İzmir yolculuğumuz başladı. 

AÇIN RADYONUN SESİNİ...

Yedik, içtik, gezdik, dedikodu yaparak bir kurultayı daha bitirdik. Radyonuzda Livaneli söylüyor... "Ey Özgürlük"

Okulda defterime
Sırama, ağaçlara
Yazarım adını

Okunmuş yapraklara
Bembeyaz sayfalara
Yazarım adını
Ey ÖZGÜRlük...