Birleşik Kamu-İş Genel Merkezindeki toplantıya Tüm Yerel Sen Genel Başkanımız Mücahit Dede, Genel Örgütlenme Sekreteri Devrim Onur Erdağ ve Genel Eğitim ve Basın-Yayın Sekreteri Doğan Altun katıldılar. Açıklamada Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, MYK üyeleri, Eğitim-İş Genel Başkanı  Büro-İş Genel Başkanı hazır bulundular. 

Mehmet Şimşek, ismi Merkez Bankası için geçen Hafize Gaye Erkan ile görüştü Mehmet Şimşek, ismi Merkez Bankası için geçen Hafize Gaye Erkan ile görüştü


Açıklamanın konu başlıkları şu şekilde:
“Türkiye, 14 Mayıs’ta tarihinin en kritik seçimlerinden birini yaşamış; bu seçimler sonucunda yeni dönem Meclis dağılımı netleşse de, cumhurbaşkanlığı seçimi 2.tura yani 28 Mayıs’a sarkmıştır.
Türk Bayrağı’nın adını değiştirmeyi konuşanların, domuzbağcıların, 90’larda köy köy gezip zekat infazı yapanların, başı açık giyinen kadınlara saldırmak için kezzap timi kuranların kendileri artık maalesef dışarıda, zihniyetleri iktidardadır. Cumhur İttifakı’nın diğer bir bileşeni, karma eğitimi kaldırmak ve kadına şiddeti engelleyen yasayı değiştirmek istediklerini açıkça tarikatlara müjdelemektedir. Birçok Avrupa ülkesinden bile önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanınan bu ülkede, kadın erkek eşitliği ve özgür toplumsal yaşam tarihinin en büyük tehdidi altındadır.  
Böyle karanlık bir tabloda hiçbirimizin yılgınlığa kapılma, yorgun düşme, ümitsizliğin verdiği tembelliğe sığınma lüksümüz yoktur! Cumhuriyet ve tüm kazanımları tehlikededir. Henüz doğmamış çocukların bile hayatını karartacak, telafisi çok zor bir 5 yılın önüne geçecek tek şey, önce gerçeklere sonra umuda tutunarak, değişim isteyenler olarak omuz omuza verip irade göstermemizdir.
Birleşik Kamu-İş olarak tarihi sorumluluğumuzu biliyor ve inisiyatif alıyoruz. Tüm üyelerimiz ve bünyemizde mücadele veren tüm sendikalarımızla 28 Mayıs’a kadar dokunduğumuz her insana ülke gerçeklerini ve kurtuluş reçetesini bıkmadan anlatacağız! 
28 Mayıs’ta oyumuzu tek adam rejiminin soğuğuna karşı, demokrasinin baharından yana kullanacağız! Oylarımıza sandık sandık sahip çıkacak, “milli iradenin” gerçek anlamda tecelli etmesini sağlayacağız."