Son Mühür Haber Merkezi/ Melekşah Tufaner Gün Başlıyor programına konuk olan AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş  Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılan 2. Tur Cumhurbaşkanı Seçim Sonuçlarını değerlendirdi. 

Başdaş, “Öncelikle seçimlerde kaybeden olmadı, kazanan Türkiye oldu. İslam coğrafyası oldu, tüm İslam coğrafyası bunu bekliyordu. Ülkemiz yüzde 52,18 gibi ezici bir üstünlükle ile Sayın Cumhurbaşkanımızı yeniden seçti. Bu seçimin herkese hayırlı olmasını diliyorum. Biz seçim bitiminden bir gün sonra yeni seçim hazırlıklarına başladık. İzmir’de birikmiş çok sorun var. Dün Konak Meclis üyelerimize talimat verdik, seçim bitti ama biz hizmete başlayacağız, kaldığımız yerden devam edeceğiz diye. Konak halkın yararına yapılacak her türlü güzel işlere destek olacak. Biz de dün çağrıda bulunduk kalan son on ayımızı değerlendirip Konak’ımıza ne yapabiliriz diye oturup konuştuk. Konak çok geri kalmış bir ilçemiz. Konak’tan 80 bin insan göç etmiş buna kafa yormamız lazım. Bu insanlar neden göç ediyor diye oturup el birliği ile nasıl çözebiliriz diyeceğiz. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan birisi kentsel dönüşüm. Özellikle Konak’ta kentsel dönüşüme girmesi gereken yerler var bunları el birliği ile çözmeliyiz” dedi. 

“İzmir halkını çantada keklik görüyorlar” 

“Üç gündür sandık sandık, mahalle mahalle analiz yaptık. Genel seçimle yerel seçimi öncelikle bir ayırmamız lazım. Ama buradan bile ders çıkarttık. Buradan CHP de ders çıkardı. Yıllardır İzmir halkını çantada keklik görüyorlar. Yerel seçimlerde bu sonuç olmayacak. Biz de eksikliklerimizi görüp tespit ettik. Konak demek İzmir demek. Konak’ta kokudan balkona çıkamıyoruz. Konak’ta yağmur yağınca Kemeraltı sular altında kalıyor alt yapı çökmüş durumda. Tam merkezde doğal gaz yok. İnsanlar bıktı artık, insanlar bilinçli. Ben vekil adayıydım, Konak’ta girilmedik sokak bırakmadım. Bir Allah’ın kulu CHP’den memnun olmadığını söyledi. Genel seçimde herkesin özgürce desteklediği birileri vardı ama yerel seçimde böyle olmayacak. İnsanlar hizmet alamıyor. Biz de vatandaşa ineceğiz, yaptığımız hizmetleri anlatacağız. 14 Mayıs’la, 28 Mayıs arasında insanları tehdit ettiler. O kaybettikleri mahallere Sayın Tunç Soyer vekiller ile bir de muhtarları kullanarak ev ev gezip neden eksik oy aldık, hizmeti keseriz, çalışanları atarız gibi tehditler yaptılar. Arıyorlar başkanım biz oy vermiştik, geldiler bizi tehdit ettiler dediler. Eleman alıyoruz buna rağmen AK Parti nasıl birinci çıkmış diye tehdit ettiler milleti. Oradaki vatandaşlara erzak verdiler, eğer bu sonucu değiştirirseniz 20 tane de eleman işe alacağız dediler. Hilal Yenişehir’e, Kocakapı’ya gittiler. Mahalle mahalle söylüyorum özellikle roman vatandaşlarımızın ağırlıklı yaşadıkları yerlere gittiler. Oradaki vatandaşlarımızın gururuyla oynadılar. Hilal’den 20-25 kişiyi işe alacaklarmış ben bu işin takipçisi olacağım. Zaten yıllardır İzmir’e hiçbir vaatleri yok. İki yılda kendi belediye binasını yapamayan bir zihniyetten sen nasıl hizmet beklersin? Biz bir yılda TOKİ evlerini yaparak sahiplerine teslime ettik. Hem büyükşehir hem Konak Belediyesi iki yıldır binalarını yapamadı, otopark olarak devam ediyor.” 

"Konak’ta bir çivi çakmadılar "

Başdaş, “Altyapı çökmüş durumda özellikle Konak’ta. Alt yapıdan sonra doğal gaz yok. Cumhurbaşkanımız ücretsiz doğal gaz vaadinde bulunmuşken, insanlar da doğal gazlı evlerde yaşamak istiyor. Biz ocak ayında soru önergesi vermiştik. CHP'li belediyelerin mecliste onayladığı bir önergeydi. Biz doğal gazı getirelim dedik. Doğal gaz benim yatırım yapacağım bölgelerde on yıl boyunca belediye benim haklarıma dokunmasın, ben gelip yatırımımı yapayım diyorlar. Biz çözümü öyle bulduk en azından bu bölgelerde vatandaşımız doğal gaza kavuşsun. 5 aydır mecliste duruyor, getirmiyorlar. Gerekçe de yok bekletiyorlar. Seçimde geliyor. Seçimden önce bunlar vaat etmişler kentsel dönüşümü yapacağız falan dediler. Konak’ta bir çivi çakmadılar. Gültepe’de askıya çıkacakmış zaten olmayacak bir plan yaptılar. Biz kentsel dönüşüm istiyoruz imar planı değil. Gelsin desinler biz dört buçuk yıldır yapamadık burayı TOKİ yapsın. Sayın Abdül Batur’u alıp bakanlığımıza gidelim, buraya bir an önce TOKİ’nin girmesi lazım. Öbür türlü imar planları ile bu iş çözülmüş. 5 katlı eve bir katlı ev vereceğiz diyorlar bunu insanlar kabul etmez. İnsanlar isyan edecek. Buralara devlet eli girmedikçe bu iş olmaz. Biz Yeşildere’de yapacaktık engellediler. Expo 2026’yı bahane ettiler durdurdular, boşuna uğraşıyorlar. TOKİ’nin daha önceki yaptıkları belli. Abdül Batur zaten ben yapacağım demiyor. Ben imar planlarını yapacağım, müteahhit gelecek ben aracı olacağım diyor. İnsanlar umutlanıyor belediye yapacak sanıyor. Sayın Abdül Batur’un zaten hayali İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı olmak, insanları böyle oyalıyor. Sokak sokak gezip bunları vatandaşımıza anlatacağız” ifadelerini kullandı. 

“İnsanlar Ballıkuyu için belediyeye güvenmiyor"

Avukata sözlü danışmanlık 2 bin 300 lira! Avukata sözlü danışmanlık 2 bin 300 lira!

 “2011 in sekizinci ayı Ballıkuyu’da beş tane mahalle için acil kentsel dönüşüm kararı alındı. AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri oy birliği ile onayladı. Ankara’ya bakanlar kuruluna gitti, bakanlar kurulu onayladı. Zamanın Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu oradaki vatandaşları topladı. Giden vatandaşlar bize harika evler yapacaklar dediler. İkinci yapılan fuardaki toplantıya ben de katıldım. Ballıkuyu son durakta kentsel dönüşüm ofisi açtılar ki hala açık. Bir tane müdür, iki üç çalışan var. 11 yıldır bir çivi çakılmadan duruyor o insanlar nasıl güvenecek? 11 yıldır orada acil kentsel dönüşüm kararı alınmış, depreme dayanıksız. Allah göstermesin otobüs geçerken evler sallanıyor bırakın depremi. Ki deprem olsam oraya araçlar giremez. Ben önümüzdeki hafta bütün basın mensuplarını toplayacağım şu üç dört bölgeye basına göstereceğim. Ben seçimden önce bakanlığımızı ziyaret etim vekillerimiz ile birlikte. Biz Yeşildere’ye başlayacaktık. İnşallah Hilal ve Yenişehir’de başlayacağız. Artık burayı belediyenin inisiyatife bırakmayacağız, depremi beklemeyeceğiz. İnşallah Konak’ta çalışacağız ve Yenişehir’de bunu başlatacağız. Önümüzdeki bakanlar kurulu açıklandıktan sonra ilk işimiz bakanlığımıza gidip, konuyu anlatıp başlamak olacak.” 

“Kadifekale’ye Millet Bahçesi yapıyoruz” 

“Kemeraltı gibi bir hazine var elimizde. Dünya’nın en büyük açık hava müzesi ama maalesef alt yapı çökmüş durumda. Havaların ısınması ile birlikte o mazgallarda fareler, kokular... İnsanlar kartonlarla kapatıyorlar bunu koku gelmesin diye. Yağmur yağdı mı dükkanlar sular altında. Şimdi tedbir almışlar mallarını insanlar yukarılara koyuyorlar. O konfeksiyon ve elbise satan yerler hep tedbir almışlar çünkü zarar ediyorlar yıllardır yağmur yağdığında bütün mallar ıslanıyor diye. Belediyeden umudunu kesmiş. Belediye beş aydır alt yapı çalışması yapacağım diye orayı kazıdı. Gidin orayı görün her taraf toz duman içinde. İnsanlar artık burayı kazımasınlar daha iyi diyor, hizmet beklemiyorlar belediyeden. Bizim üzüldüğümüz nokta bu kadar hizmet etmemişken CHP’nin birinci çıkması ama demek ki bizim de eksiğimiz var. Gidip bunu anlatacağız ve inşallah 2024’te Konak’ı alacağız. Konak’ı turizm ilçesi yapacağız, Konak’ta tarih yatıyor. Agora’yı, o tarihi çıkarmamız lazım. İlk defa buradan bu müjdeyi veriyorum Kadifekale’ye Millet Bahçesi yapıyoruz. Daha önce belediyenin elindeydi şimdi Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçti. Valilik oraya el attı, elimizde muhteşem bir hazine var. Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ bunu özellikle takip ediyor, açıklamasını da yakın zamanda yapacak.” 

“Fuarı ve Kemeraltı'nı bitirdiler” 

“Konak’a muhteşem bir eser bıraktık muhteşem bir eser. Konak Alsancak’ta muhteşem bir eser. Eski Tekel Bankaları'nın olduğu yerde bütün vatandaşlarımız orayı ziyaret etsin nasıl bir eser bıraktığımızı vatandaşlarımız görsünler. Kültür Sanat böyle yapılır. Alsancak’taki Gençlik Merkezi var bunu da görsünler. Bir tane daha müjde vereyim. Gençlik ve Spor Bakanımız Muharrem Kasapoğlu ile Kadifekale’nin içinde futbol sahası var, oraya büyük bir futbol sahası yapacağız. Dört beş tane de kapalı spor salonu yapacağız o da okul bahçelerine yapılacak alan olmadığı için. Benim ilçe başkanı olarak atanınca tek hedefim vardı Konak’ta uyuşturucuyu bitirmekti. Bu sadece polisin çalışmasıyla bitmez, gençleri spora yönlendirmemiz lazım. Konak’ta daha önce yaptıklarımı anlatmıştım şimdi yedi sekiz tane de okul yapacağız. Bunlarla ilgili biz hizmet etmeye devam edeceğiz. İzmir’in sorunları belli. Kentsel dönüşümler lazım. Vatandaşlara sorun yerel yönetimlerin çalışmasından memnun musunuz diye yüzde sekseni hayır diyecek. Biz de madem memnun değilsiniz değişim olsun diyeceğiz. Değişim hizmet alamadıkları yerden olsun, Konak’ı değiştirelim hizmet gelsin. Konak fuara yakın, Kordon’a yakın, denize yakın her yere yakın. Kemeraltı'nı yapıp, otopark sorununu çözebilirsek, Basmane’deki tarihi yapıları ortaya çıkarırsak gündüz 1,5 milyon değil 5 milyona ulaşırız. Fuarı bitirdikleri gibi Kemeraltını’da bitirdiler. Kemeraltı AK Parti belediyesi elinde olsaydı muhteşem olurdu şimdi turist gitmiyor. Gece ışıklandırma yapmaları, kamera sistemi takmaları, 24 saat hizmet vermeleri lazım. Ellerinde hazine var ama değerlendirmiyorlar. İnşallah biz gelince yapacağız. Konak Türkiye’nin simgesidir bütün renkler orada birleşmiştir. “ 

“CHP’li vekilleri sahada görmedim” 

Başdaş, “Seçim boyunca bir tane CHP'li İzmir milletvekilini sahada görmedim. Konak İzmir’in merkezi. Bizim AK Parti birinci ve ikinci bölge milletvekilleri Konak Merkez olduğu için hep geldiler. Günde dört beş vekili ağırladık orada. Bakanlarımız gelirdi, bir tane basmadığımız sokak kalmadı ama bir tane CHP’li milletvekili görmedim. CHP’nin milletvekili teşkilatı çalışmayınca yapacak bir şeyleri yoktu. Ön plana çıkmak için AK Parti İl Binası’na siyah çelek bırakma gibi yanlış bir şey yaptılar. CHP’li vekiller hiç çalışmadılar bu yüzden kendilerini gösteremediler. İzmirli vekilleri bile yoktu. CHP İzmir birinci bölge, birinci sıradakine de sen sahaya çıkma demişler. Biliyorsunuz Atatürk’e hakaret etmişti, vekil de seçildi. Şimdi gelsin İzmir’de çıksın vatandaşların önüne. İzmir’i çantada keklik görüyorlar. O yüzden teşkilat böyle yaparak siyah çelenkle algı yarattı” diye konuştu.