Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Ankara'da toplanan 38. Olağan Kurultayının ilk gününde Genel Başkanlık koltuğunun yeni dönemdeki sahibi belli oldu. Ana muhalefet partisine liderlik edecek isim, değişim talebini temsil eden Özgür Özel oldu.

Özel, gün boyu devam eden konuşmalar, atışmalar ve ilk tur oylama neticesinde 682 delegenin oyunu aldı. Kılıçdaroğlu'na ise 664 delege destek verdi. 18 geçersiz oy çıktı. Genel Başkan seçilmek için salt çoğunluk olan 684 oy gerekiyordu.

Bu sonuçlar üzerine seçim 2. tura kaldı. 

Gece yarısından sonra yapılan 2. tur neticesinde oylarını 812'ye yükselten Özgür Özel partinin 8. lideri ilan edilmiş oldu. İkinci turda Kılıçdaroğlu'nun oyu 536'da kaldı.

Tacettin Bayır: İlla ben belediye başkanı olayım diye alev alev yanan biri değilim! Tacettin Bayır: İlla ben belediye başkanı olayım diye alev alev yanan biri değilim!

Böylece, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2010'da başlayan CHP genel başkanlığı dönemi sona erdi.

Nihai sonuçları, Kurultay Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu.

Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde ilk kez bir kurultayda genel başkan değişimi yapılmış oldu. 

Bugün PM ve YDK belirlenecek...

Ana muhalefet partisinde kurultayında bugün Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimi heyecanı yaşanacak. 60 üyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri için İzmir'den Özgür Özel'e açık destek veren Selin Sayek Böke, Murat Bakan ve Deniz Yücel'in Parti Meclisi'ne girme konusunda şanslı isimler olması bekleniyor. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde adaylrın belirlenmesinde Parti Meclisi'nin onayı gerektiği için bugün yapılacak seçimlerden çıkacak olan sonuç yerel seçim adayları için de ayrı bir önem taşıyor. 

Kimlerin koltuğu sallanıyor?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in adaylığıyla ilgili kurultay öncesi Sözcü TV'ye açıklamada Özgür Özel: "Ben 4’ünde genel başkan seçileceğim. Belediye başkan adaylarını ise 5’inde seçilecek Parti Meclisi belirleyecek. Ekrem Bey, Mansur Bey, Aydın’ın Topuklu Efesi gibi başarılı adayların PM’ye teklif edilmesini isterim. PM’de onları onaylar zaten. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, değişime karşı diye ben Soyer’e engel olmaya çalışamam. Bir belediye başkanı halkın gönlünden düşmüşse beni destekliyor diye de korumam” demişti.

Kulislerde Kemal Kılıçdaroğlu'na açık destek veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun yeniden aday gösterilmesi konusunda şanslarının azaldığı görüşü hakim.

Cemil Tugay, Halil Arda ve Mustafa İnce...

Özgür Özel'e açık destek veren Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce'nin adaylık konusunda eli güçlenmiş durumda.