CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel oldu

Kurultayın divan başkanlığını ismi günler önce hem Kemal Kılıçdaroğlu, hem de Özgür Özel tarafından açıklanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı.

Kurultayı genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu açtı.
Seçimlere geçildiğinde ortaya bugüne kadar ilk kez yaşanan bir sonuç çıktı.
İlk tur seçimlerinde tüzük gereği oyların asgarisi olan 684 oyu seçimlerde yarışan Kılıçdaroğlu ve Özel alamadı.

18 oyun geçersiz çıktığı ilk turda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı. 2 oy daha alabilse ilk turda Özgür Özel genel başkanlığa seçilecekti.

Kurultay salonunda ortaya çıkan bu sonucun ardından CHP tüzüğü gereği ikinci tur seçimlerinin saat 00.30 ile 02.30 saatleri arasında yapılacağı yapılan açıklama ile delegeler yeniden oy vermeye davet edildi.

KILIÇDAROĞLU ÇEKİLECEK İDDİALARI ORTALIKTA DOLAŞMAYA BAŞLADI

Partinin mevcut genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu sonuçlardan sonra çekileceği sosyal medya ve bazı internet sitelerinde yayınlandı.

Ancak gerçeği bir TV kanalında canlı yayında olan gazeteci İsmail Saymaz açıkladı.
 
Saymaz, Kılıçdaroğlu'nun çekileceği yolunda çıkan haberlerin ardından partinin etkili isimlerinden Eren Erdem'e ulaştığını  ve Erdem'in çıkan bu haberler "gerçek değil" dediğini paylaştı.

Sivas Belediyesi'nden ihtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı Sivas Belediyesi'nden ihtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı

Bir süre sonra canlı yayın devam ettiği sırada gazeteci Saymaz, bu kez yine CHP'nin bir başka etkili ismi Bülent Kuşoğlu ile telefonda görüştüğünü ve Kılıçdaroğlu'nun yarıştan çekileceğini söylediğini açıkladı. Kısa süreçte bu haber Son Dakika olarak verilirken, Kuşoğlu canlı yayın sırasında Saymaz'a tekrar ulaşarak "bilgiyi düzeltiyorum, Kılıçdaroğlu ikinci tur seçimiin sonucuna göre karar verecek" bilgisini verdi.

Kurultay salonunda bulunan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar gazetecilerin uzattığı mikrofonlara şu açıklamayı yaptı. "Kılıçdaroğlu'nun çekilmesi görüşüldü, fakat ikinci tur seçimi başladığı için bu kararın şu an hiç bir önemi yok, tüzük gereği ikinci turda da Kılıçdaroğlu çekilse bile yine 684 oy şartı aranıyor" dedi.

KILIÇDAROĞLU TEKRAR KURULTAY SALONUNA GELDİ
Bu gelişmeler yaşanırken, ikinci tur oylaması sürerken genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu tekrar kurultayın yapıldığı salona geldi. Beraberindeki heyet ile birlikte sandıkların bulunduğu bölüme geçen Kılıçdaroğlu burada oyunu kullandı.

SEÇİMLER ÜÇÜNCÜ TURA KALIYOR MU?

CHP Tzüğüne göre ikinci tur seçimlerinde de adaylardan herhangi biri 684 oy alamaması halinde üçüncü tur seçimlerine gidiliyor ve bu turda en fazla oyu alan aday genel başkan olarak seçilmiş sayılıyor.


ÖZGÜR ÖZEL KİMDİR?
Özgür Özel, 1974 yılında Manisa’da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesi’nde orta ve lise öğretimini, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı.

1999 yılında serbest eczacılığa başlayan Özel, Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında bir dönem Genel Sekreterlik ve iki dönem Oda Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu dönemde Manisa Cumhuriyet Mitingi’nin düzenleyiciliği ve sözcülüğünü yaptı. Eczacı Özgür Özel, Oda Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği sosyal ve çevre projeleri ile çeşitli ödüller aldı.

Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üyeliği ve Türkiye delegeliği bulunan Özel, 163 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği yapmıştır.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İli Delegesi olarak görev yaptı.

2007 yılı ve 2009 yılı Aralık aylarında yapılan seçimlerde Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetine seçildi. Türk Eczacıları Birliği’nde bir dönem Saymanlık, iki dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü. 10.03.2011 tarihinde Milletvekili Adayı olmak üzere görevinden istifa etti. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçildi.

24., 25., 26., 27.,28. dönemlerde Manisa Milletvekili olarak seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu, SOMA Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, CHP Ceza Evlerini İzleme Ve İnceleme Komisyonu ve CHP Üniversitelerin Ve Öğrencilerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nda görev aldı.

18.CHP Olağanüstü Kurultayı’nda parti meclisi üyesi seçildi. Grup Başkanvekilliği görevini üstlenene kadar bu görevini sürdürdü.

25. 26. ve 27.dönemde CHP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı, 28.dönemde Grup Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Anne ve babası emekli öğretmen olan Özgür Özel,Ecz. Didem Özel ile evlidir ve İpek adında bir kızları vardır.