2014 ve 2019 yerel seçim sonuçlarının istatistiki değerlendirmesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu açısından çok net bir başarı olduğu ortaya çıkıyordu. CHP, 11’i büyükşehir olmak üzere 21 belediyeyi kazanmıştı. Bu sayı 2014’de sadece 14’dü. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun, Ankara’da Mansur Yavaş’ın çok uzun süredir devam eden AK Parti iktidarına nokta koyan başarıları CHP’nin bir anda nüfusun yüzde 40’ını yönetir hale getirmişti. Bu başarının 2023 Cumhurbaşkanlığı ve genel seçime taşıma umudunun hayal kırıklığı yaratmasının faturasını ise Kemal Kılıçdaroğlu koltuğunu kaybederek ödedi.

Özgür Özel için ilk ve en zorlu sınav…

‘Değişim’ söylemiyle CHP Genel Başkan koltuğuna oturan Özgür Özel 31 Mart’ta ilk sınavını verecek. Özel ve kurmayları 2019’da elde edilen Büyükşehirler’den İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Aydın, Hatay ve Mersin’de aynı adaylarla yola devam kararı verirken İzmir, Eskişehir, Muğla ve Tekirdağ’da aday değişikliğine gitmeyi tercih etti.

En büyük sıkıntıyı İzmir’de yaşadı…

Tunç Soyer yerine Cemil Tugay ismiyle yarışa dahil olan Özgür Özel, İzmir’in 30 ilçesinde de ‘değişim’ rüzgarını fırtınaya döndürecek hamleler yaptı. Dikili’de Adil Kırgöz, Selçuk’ta Filiz Ceritoğlu Sengel ve Seferihisar’da İsmail Yetişkin dışında 30 ilçenin 26’sında kadın ve genç ağırlıklı bir kadro sahaya sürüldü. Tunç Soyer’in destek konusunda ayak diretmesi ve özellikle meclis listelerinin belirlenme sürecinde yaşanan kırgınlıklar seçime sayılı saatler kala ne kadar sonuca etki edecek merak konusu. İzmir’de elde edeceği sonuç, CHP açısından da, Özgür Özel açısından da önemli olsa da, CHP’nin özellikle Büyükşehirler konusunda umutlu olduğu il sayısının 16’ya çıkması Özel’in koltuğunun geleceğini belirleme konusunda İzmir’in tek başına yeterli olamayacağının ipuçlarını veriyor.

CHP’nin kazanma ihtimali olduğu Büyükşehirler hangileri?

CHP’nin 2019’da kazandığı İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Aydın, Antalya, Mersin, Eskişehir, Tekirdağ ve Adana’da seçimi kazanması en kuvvetli ihtimal olarak öne çıkarken yeniden aday gösterilmesi büyük tartışmalara neden olan Lütfü Savaş’la Hatay’da elde edeceği sonuç da merak konusu. Bu büyükşehirlerin dışında CHP’nin kazanma umudunu koruduğu Manisa, Bursa, Balıkesir ve Denizli’nin elde edilmesi durumunda 2019’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarı çıtasının üzerine çıkmış olacak.

1 Nisan senaryoları…

TikTok'ta 2 haftalık hamile kadın skandalı: "Çocuğuma baba arıyorum, adam gibi adam!" TikTok'ta 2 haftalık hamile kadın skandalı: "Çocuğuma baba arıyorum, adam gibi adam!"

Son kurultaydan yaralı çıkan CHP’de 1 Nisan sonrası yeniden kurultay olup olmayacağı sorusunun cevabı 31 Mart sandık sonuçlarına birebir bağlı görünüyor. Özgür Özel’in CHP açısından genel başkanlığı en kısa süren başkan olma ihtimaliyle, en uzun süreli genel başkan olma ihtimali de masanın üzerinde duruyor. Kemal Kılıçdaroğlu döneminde ülke nüfusunun yüzde 40’ını yöneten CHP’nin bu oranı yüzde 50’ye çıkartması halinde Özgür Özel’in o koltukta bugünkünden çok daha sağlam oturacağını söylemek çok da yanlış olmaz gibi görünüyor.

Kaynak: Haber Merkezi