CHP 29 Ocak PM’sinde İzmir’in hem Büyükşehir hem de ismi daha önce açıklanmamış 24 ilçesinin adayını açıkladı. Listenin duyulmasının ardından ilk tepki haberleri Çiğli’den geldi. Siyasi dengeler açısından İzmir’in belki de en zor ilçesi olan Çiğli’de 32 yaşındaki Uygar Yıldırım’ın atanması kentteki tansiyonu yükseltmişti. Malatyalı Veli Ağbaba’nın etkisiyle Malatyalı Uygar Yıldırım’ın aday olarak listeye yazılmasına yönelik tepkiler bir türlü yatışmayınca Özgür Özel liderliğindeki Genel Merkez, bir kez daha değişim demek zorunda kaldı.

Onur Emrah Yıldız’ı kim seçti?

Çok sayıda iddialı adayın yarıştığı Çiğli’de adayın değişmesinin hemen hemen netleşmeye başladığı dakikalarda mevcut başkan Utku Gümrükçü’nün de içinde olduğu adaylar arasında genel merkez yönelik yoğun bir kulis çalışması başladı. Sonunda bu yarışta ipi önde göğüsleyen isim Onur Emrah Yıldız oldu. Yıldız’ın seçilmesini kim sağladı sorusunun cevabı olarak ise kulislerde Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Özkan Tice ve aynı dönemde il yönetiminde birlikte görev aldıkları Şener Akdemir’in ismi olduğu konuşuluyor.

Şener Akdemir: 'Benim gücüm olsa kendimi aday yapardım...

İsrail'den Eurovision Kararı: Şarkılar yeniden yazılacak İsrail'den Eurovision Kararı: Şarkılar yeniden yazılacak

Kendisinin de süreçte Karşıyaka aday adayı olduğunu belirten Şener Akdemir Son Mühür'e yaptığı açıklamada ' Çiğli adayına partinin yetkili kurulları, MYK ve PM karar veriyor. Ben bu süreçte hiçbir aday adayı arkadaş için devreye girmedim. O kadar gücüm olsa zaten ben kendimi aday olarak atatırdım' dedi.

Deniz Yücel’in il başkanlığı döneminde Özkan Tice Emek Büroları ve Sendikalardan Sorumlu, Şener Akdemir ise Siyasi İşler ve Propagandadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev almıştı. Deniz Yücel son kurultayda İzmir Milletvekili Mahir Polat’tan boşalan Yüksek Disiplin Kurulu üyeliğine Özkan Tice’nin yazılmasını sağlayan isim olarak biliniyor. İşin Onur Emrah Yıldız açısından ilginç tarafı ise Yıldız’ın Büyükşehir kariyerine başlatan siyasi figür olarak yine Mahir Polat’ın adının karşımıza çıkması.

Onur Emrah Yıldız kimdir?

Onur Emrah Yıldız, 1986 yılında İzmir Çiğli'de doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İzmir'de tamamlayan Yıldız, üniversite eğitimini Sivas'ta Çevre Mühendisi olarak almıştır.

2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde göreve başlayan Yıldız, 2019 yılında Dereler Bakım ve Körfez Tarama Şube Müdürü olarak atanmış, ardından 2021 yılında metropol ilçelerden sorumlu Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı görevine getirilmiştir. Yıldız, 2 Şubat PM’sinde alınan bir kararla CHP Çiğli adayı olarak ilan edilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi