O isim, ''Türkiye'nin yükselişinin sadece bir başlangıcı'' dedi

O isim, ''Türkiye'nin yükselişinin sadece bir başlangıcı'' dedi

Türkiye ekonomisi güven tazelemeyi sürdürüyor ve son altı ay içinde gelişmekte olan piyasalarda en iyi performans gösteren carry trade, ABD doları cinsinden borçlanıp Türk lirasına yatırım yapmayı içeriyor. Bazı bankacılar, bu durumun sadece bir başlangıç olduğunu ve enflasyonun yavaşladığı ve ortodoks politikaların korunduğu sürece devam edebileceğini söylüyor.

Emine Erdoğan'dan 'Türk Mutfağı Haftası' için övgü dolu paylaşım Emine Erdoğan'dan 'Türk Mutfağı Haftası' için övgü dolu paylaşım

Nedir bu Carry Trade

Nedir bu Carry Trade

Carry trade, yatırımcıların düşük faizle borçlanıp, yüksek faize yatırım yaparak iki ülke para birimi arasındaki faiz oranları farkından faydalanmasıdır. Türkiye'de, dolar cinsinden borçlanan yatırımcılara son altı ayda %12'den fazla kazanç sağladı. Bu performans, en yakın rakipleri olan Meksika ve Rusya'daki yaklaşık %8'lik kazancı geride bırakıyor.

Daniel Wood gibi bazı uzmanlar, Türkiye'nin ekonomik yükselişinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu düşünüyor. Wood'a göre, Türkiye enflasyonu anlamlı bir şekilde düşürmeyi başarırsa, liranın uluslararası yatırımcılar için güçlü bir cazibe merkezi haline gelmesi çok daha yakın bir gelecekte mümkün olabilir. Bu tür ticaretin değerini artıran en önemli faktör ise politika sürekliliğidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ